ku en tiedä mitä vielä tehdä kun meidän kissa on näköjään sisältäpäin täys matoja ja se on jo käyny lääkärissä ja sille annettiin piikki perseeseen ja annettiin mato lääkettä ja nyt se vaan yskii ja yskii ja nukkuu lattialla kun ylensä se nukkuu mun tyynyn päällä mitä meijän pitäis viel tehä
mitä jos... ;o
walkku
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos kissalla on paljon matoja, on niiden häätö tehtävä useammin kuin kerran. Jos siellä on erilaisia matoja, ei kaikki lääkkeet tehoa vaan lääke on valittava sen mukaan mitä matoja on ja mihin niistä se lääke tehoaa. Osa lääkkeistä on annettava 3 päivänä perätysten (mm. Axilur) jotta sen teho olisi täydellinen. Jos kissalla on giardia ei edes se 3 päivää riitä vaan pidempi kuuri on paikallaan. Vaikkei giardia olekaan varsinaisesti matotartunta vaan alkueläin.
Yleisesti siis kissalle on annettava useampi matokuuri tilanteen vaatimalla tavalla. Matokuureja on vaihdeltava ettei kissalle kehity matokantaa joka kestää käytettävät lääkkeet. Kuurin on oltava juuri siihen matotartuntaan tehoava ja riittävän laajakirjoinen. Lääkkeen tuoteselosteesta näkyy onko lääkitys annettava useana päivänä peräkkäin vai kerta-annoksena ja uusinta kuukauden kuluttua.
Lisäksi hiekkalaatikon hiekat on vaihdettava kun kuuri on lopullaan ja laatikko pestävä huolellisesti esim. Klorinilla tai muulla hypokloriittia sisältävällä aineella ja huuhdottava kunnolla. Kodin siivous huolellisesti, varsinkin kissan lepopaikkojen ympäristöstä on suotavaa koska osa loisista kestää elossa kissn ulkopuolellakin jonkin aikaa.
Jos itse annetut loislääkkeet eivät tehoa voi eläinlääkäriltä pyytää tehokkaampaa pistoksena. Uusinnat on tehtävä jotta munista kuoriutuvat matokannat saadaan myös tuhottua. Yleensä uusinta tehdään noin 3 viikon - 1 kuukauden kuluttua edellisestä, jotta munista kuoriutuvat madot saadaan häädettyä.