mistä saa samojedin pentuja halvalla?

<3<3

niin elikkäs mistä sais samojedin pentuja halvalla?Olisi tosi kiitollinen jos vastaisitte.

6

738

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajatus vai halpuus

      Tuusulan pentutehtaasta.

      Olisiko mitenkään mahdollista etsiä tuettavan arvoinen kasvattaja, jolla on toiminnassaan jokin ajatus? Halpaa tavaraa saa Kiinasta, mutta sitten ne ovat Kiina-laatua. Emmehän halua saman tapahtuvan eläville olennoille? Jokainen satanen kertoo, mitä milloinkin arvostetaan eniten.

      • nietua

        "Jokainen satanen kertoo, mitä milloinkin arvostetaan eniten. "

        Ei se nyt noin sentään mene. Kyllä köyhä arvostaa sitä viimeistä satastaan enemmän kuin sikarikas ökyporvari ja riistokapitalisti.


      • Ajatus vai halpuus
        nietua kirjoitti:

        "Jokainen satanen kertoo, mitä milloinkin arvostetaan eniten. "

        Ei se nyt noin sentään mene. Kyllä köyhä arvostaa sitä viimeistä satastaan enemmän kuin sikarikas ökyporvari ja riistokapitalisti.

        Minua vain ärsyttää, että ensimmäisenä kysytään, mistä löytyy halvin koira.

        Pentutehdas on, todennäköisesti, oikea vastaus siihen kysymykseen. Se ei toki tarkoita, etteikö kohtuuhintaisia koiria löytyisi muualtakin.

        Miksi haluta rotukoira, jos ei olla valmiita maksamaan siitä rotukoiran hintaa (jotkut, ihan oikeasti, käyttävät aikaa ja rahaa niihin juttuihin, vaikkeivat kaikki kasvattajat ja "kasvattajat" niin teekään). Samojedi ei ole helpoimmankaltainen koira, joten haastetta ja liikuntaa haluavalle löytyy todella paljon vaihtoehtoja sekarotuisistakin. Vaikkapa apulasta tai Suomen kodittomista. Koiria ovat nekin, hyvine ja huonoine puolineen.

        Kyllä raha merkitsee. Miten muutoin Suomeen olisi syntynyt pentubisnes ellei siten, että virolaiset tehtailijat ovat löytäneet itselleen markkinaraon? En ihannoi rotukasvattajien ympärillä pyörivää bisnestä, jossa on epäkohtansa, mutten sitäkään, että parhaalla markkinahinnalla eniten pentuja tuottava kerää voitot kotiinsa. Kyllä se satanenkin merkitsee - meneekö neljäsataa pentuun, vai kenties 12 satasta. Kustannetaanko sillä emän ruuat pari seuraavaa kuukautta, ostetaanko uusi pensasleikkuri tarpeeseen, käydäänkö Saksassa hakemassa seuraavan pentueen spermat ja kuka mihinkin rahansa käyttää. Niin ne markkinavoimat toimivat - se kasvaa ja voimistuu, jota tuetaan eniten. Oli kyseessä sitten rahastus, ulkomuotojalostus, vastuullinen kasvatus tai pentuviljely ahtaissa kopeissa.


    • mietintämyssyyyy

      Osta ennemmin kunnon kasvattajalta osamaksulla :) Paras vaihtoehto. Tuskin monellakaan on varaa heittää kerralla tonnia kouraan ellei ole pitkään säästänyt.

    • 18+16

      Miksi halvalla? Jos sinusta koirat ovat kalliita niin miten pystyt elättämään sen? Rokotuksiin ja madotuksiin menee helposti monta sataa euroa

    • Koku1

      Ne rahat mitkä "säästää" ostamalla pennun pentutehtaassa, saa varmasti myöhemmin pulittaa siihen, että pennulla tulee olemaan ongelmia terveyden ja käytöksen kanssa. Pentutehtailu on erittäin stressaava kokemus emolle ja pennuille, trauma saattaa häiritä koiraasi kokoloppuelämän, vaikka olisit kuinka rakastava ja hyvä kasvattaja. Kannattaa siis miettiä.

      Jos ostaa hyvältä ja kunnon kasvattajalta sinulla on kasvattajan tuki koko koiran elin ajan.

      Nuoren tai vanhemman samojedin voi saada halvemalla, jos jollain pitovaikeuksia tai joutuu luopumaan koirastaan muista syistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4381
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2380
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1941
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      16
      1550
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1493
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      931
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      75
      809
    9. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      777
    Aihe