Kokemuksia talvelta 12-13?

dailo

Viimeaikoina Krabilla vierailleet, kertokaapa kokemuksia! Oliko uutta, mikään muuttunut ja oliko hintataso entisenlainen?

3

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Krabille

      Krabilla käyty 4 kertaa kolmen vuoden sisään. Hintataso noussut jonkin verran, tosin kun lähtee Aonangista vaikkapa Krabin kaupunkiin niin hinnatkin ovat ihan toista luokkaa. ikä tuolla muutenkaan kallista ole. Parhaimmat (ja edullisimmat ruoat) söin Krabin kaupungissa, ruokamarkkinoilla. Tulimme viikko sitten kotiin ja moni sanoo että esim. venäläisiä tuolla on ihan liikaa. No, itse en ainakaan kokenut heitä mitenkään häiriöksi, turisteja oli ihan entiseen malliin, paljon ruotsalaisia, suomalaisiin emme törmänneet montaaakaan kertaa. Tosin olimmekin omatoimimatkalla ja pääasiassa liikuin paikallisten ystävien kanssa. Ilmat olivat täydelliset, 36-40 astetta lämmintä eikä pisaraakaan vettä. Lähisaarillakin oli tilaa kun jaksoi lähteä käppäilemään vähän sivummalle niin sai olla ihan itsekseen. Saarille oli tullut pieni luonnonsuojelumaksu, muutama kymmenen bathia / hlö. Aikaisemmin tätä maksua ei ole kerätty. Ihana loma jälleen kerran, syyskuussa uudelleen :)

    • dailo

      Tuskin maltan odottaa... onneksi on kesä tulossa. Ensi talven tuloa sitten syksyllä on mukava odottaa :)

      toivottavasti tuo saarillepääsymaksu käytetään saarien siisteyteen. Inhottavaa miten ihmiset jättävät roskansa.

    • Krabille

      Jep, itse olen varannut jo uuden reissun syyskuulle :) Bangkokin kautta. Niin se Krabi vaan on vienyt sydämen :) Saarilla tosiaan oli jonkun verran roskia ja varmasti suurinosa turistien jättämiä :( Tubilla myös meduusa pääsi polttamaan mutta tällä kertaa selvittiin parin tunnin polttelulla / kirvelyllä ... toisin kuin pari vuotta sitten Aonangin omalla rannalla. Silloin meduusasta tuli paljon pahemmat oireet ja jäljet jalassa olivat monta viikkoa.

      Hauskaa tulevaa reissua sinulle !!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      341
      4298
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      140
      2421
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1551
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1074
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1037
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      137
      992
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      907
    Aihe