Ajattelin kysyä palstan asiantuntijoilta, kun pitäs kesällä piippu muurata, että voiko pelkästä betonista valaa, esim 30 - 50 cm korkeita elementtejä, joita päällekkäin pinoamalla syntyisi kestävä piippu?
Kysyn.
mti,
11430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Osta kaupasta, kulkee nimellä elementtihormi.
Merkkejä esim leca, schiedel jne.
Luulen että itsevalettuja betonihormeja voi olla haastavaa saada tarkastuksesta läpi..
Hyvä idea tuo valaa palikoita betonista,turhan hintavia nuo rautakaupan piiput
Ei sitä suoraan ole kielletty mutta Suomen rakentamismääräys kokoelma sanoo seuraavaa:
"Savupiipuissa käytettävien rakennusaineiden ja -tuotteiden mekaanisen kestävyyden ja stabiliteetin määrittämiseen tarvittavat ominaisuudet, tuotteiden tiiveys ja lämpötilan-, sään- sekä tarvittaessa kondensaatinkestävyys on selvitettävä ennen tuotteiden käyttöä."
Eli teet noita elementtejä sen verran paljon, että riittää VTT:lle asti testattavaksi ja ota huomioon että piipun on oltava nokipalonkestävä jotta ihan perus betoni ei liene tässä se soveltuvin tuote. Runkoainetta vaihtamalla saat sitten palonkestäviä tuotteita.
Ajattelin laittaa 150 mm galavaniseerattua kierresaumaputkea hormiksi, jonka yhpärille muotti 600 x 600 x 500 mm. täytettynä betonilla jossa olis muuraussementtiä jonkun verran seassa, vahvistettuna betoniverkolla sekä karkealla 50 mm murskeella. Luulis tuollaisen piipun kestävän sen minkä lekaharkoista kasatunkin.
ei saa käyttää savuhormina.
Se ei ole oleellista saako vai eikö, vaan kun ei toimi.
Sinkkiputki ruostuu muutamassa vuodessa, nuohous sen jälkeen mahdotonta, tukkii lopulta hormin. Betoni ei myöskään kestä piipussa.
Miksi pitää tehdä betonista, kun tiilistä tekee helpommin, paremman ja nopeammin?
No siksi kun ei ole tiiliä eikä oikein rahaakaan, mutta kaikkia muita valuun tarvittavia värkkiä kyllä olis. Mitenkäs sellanen elementti onnistus jossa olis hormin sivut esim, 100 mm vahvuudelta savilaastia, seassa hiekkaa ja hiukan sementtiä ja kalakkia. Siitä ulospäin sitten pelkkää betonia seassa isoa mursketta?
Eikös savi tule vain lujemmaksi todella kuumassa? joten voisin unohtaa kalliit metalliputket hormista. Kaikkia tulee mietittyä rahan puutteessa, piipun pitäs tietysti,, olla myös tehokkaasti lämpöä varaava, jotta ei tarvis harakoita lämmittää.
Kiitti vinkistä minäkin teen savesta, se on halpaa, ja jos ei löydy niin pistän turvetta sekaan!
Savesta on piiput ja tulisijat muurattu aina ja iankaikkisesti, ei siis mitään aihetta kiitokseen, savi ja siitä valmistetut tiilet ei ole minun keksintöni.
Kysele purkuulta, myös tiilitehtailta sai itse hakien jotakin hieman pintaviallista puoli-ilmaiseksi.
Muuraus on helppoa, ohjeita löytyy.
Jos olet täysin persaukinen, unohda rakennushommelit kokonaan.
Nii joo voipi olla, no laillinen vaihtoehto voisi luultavasti olla sellainen putkiaihio, jolla korjataan vanhoja syöpyneitä tiilihormeja. Taitaa olla aika tyyristä, niin ja rosteriputki, siis samanlaista joka tulee kiukaan mukana, no sais tietysti olla tuuman suurempaa.