3x3 ruudukko,häiritsevä ominaisuus pois?

EIautom_täyttöä

Kun Firefoxissa avaa uuden välilehden, tulee 3x3 pikavalintaruudukko.

Ulkonäkö on matkittu Operasta, mutta Operassa saa itse valita, mitä noihin pikavalintaruutuihin tulee.

Firefoxissa ikävä kyllä noihin ruutuihin tulee automaattisesti viimeksi käytettyjä sivuja!!!

Onko mitään keinoa saada tuo toimimaan kuten Operassa, eli sinne ei saisi tulla automaattisesti mitään, vaan niin, että voi itse määritellä, mitä sinne haluaa?

3

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • optiosanktio2

      En tiedä miten Operassa tuo valinta tapahtuu kun en ole enää vuosiin käyttänyt sitä selainta käyttänyt. Minusta FF on parempi.

      Kyllä minä ainakin voin valita noihin 3x3 ruutuihin niitä sivuja missä olen aikaisemmin käynyt ja vaihtaa niiden paikkaa mieleni mukaan.

      Firefoxissa tulee tosiaan automaattisesti niihin yhdeksään ruutuun joku aikaisemmin avattu sivu mutta ruksia painelemalla voit itse valita minkä sivun haluaa niistä valita ja sen voi sitten kiinnittää siihen pysyvästi.

      • EIautom_täyttöä

        Operassa voi klikata tuollaiseen ruutuun hiiren oikealla ja pikavalikosta "Muokkaa":

        tämän jälkeen voi suoraan kirjoittaa haluamansa URLin avautuvaan dialog boxiin, valinnaisesti voi kirjoittaa myös otsikon, mutta jos otsikon jättää tyhjäksi, otsikko haetaan automaattisesti sivun sisällön perusteella, olisiko sivun koodissa TITLE -tagin sisällöstä haettu tuo oletusotsikko, mutta sen siis voi vaihtaa jos se ei miellytä.

        Opera ei missään tilanteessa täytä automaattisesti noita ruutuja viimeksi käydyillä sivuilla.

        Eli operassa noihin ruutuihin tulee täytettä vain, jos käyttäjä itse sitä sinne laittaa, toki operassa joillekin ruuduille on oletuslinkki Operan puolesta mutta sen voi siis poistaa/muuttaa jos oletukset eivät miellytä.

        Mutta firefoxissa muistaakseni hiiren oikealla klikkamalla ei pikavalikossa ole kohtaa "muokkaa".

        En tiedä, löytyykö jostain Firefoxin asetuksista jotain asiaan liittyvää, tai auttaako about:config tai about:global osoiteriville mitään ?

        Firefox on parempi vain siinä, että on sivuja, jotka eivät toimi oikein Operalla, kuten esim. VR verkkokauppa ( http://www.vr.fi/ ). Mutta ne sivut mitkä operalla toimivat, niin mielestäni operan toimintatapa on selkeämpi, kunhan poistaa käytöstä Operan häiritsevät hiirieleet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7723
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4087
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      48
      3650
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      249
      3187
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2742
    6. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2674
    7. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      39
      2653
    8. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2623
    9. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      140
      2588
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2539
    Aihe