Hei,
Lapseni on lähdössä käymään Lontoossa päiväseltään kavereidensa kanssa (kaikki 17v). Eli aamulla sinne ja illalla takaisin. Kuinkas ne siellä Lontoon päässä suhtautuu asiaan, pitääkö kirjoittaa lupalappu mukaan, tms.?
Kiitoksia!
Teinit Lontooseen
5
392
Vastaukset
- kiiru tulee
Varmimman ja ajantasaisimman tiedon saat, kun soitat Britannian lähetystöön.
Toki jokainen saa reissata miten haluaa, mutta hiukan hirvittää tuollainen matkasuunnitelma. Kolme tuntia koneessa sinne ja sama takaisin. Kentästä riippuen 1,5 - 2 tuntia ennenkuin on kaupungissa ja taas 2-3 tuntia ennen koneen lähtöä suunta takaisin kentälle. Aikaa jää kylällä pyörimiseen muutama tunti. Huhhuh.- 20+8
ihan normihommaa tollanen, että liikemiehet menee aamukoneella jonnekin ja tulevat illalla takas, vaikka asiat voisi puhelimella,videoneuvottelulla/sähköpostilla tms hoitaa ihan kädenkäänteessä. sitähän joutus muuten tekee hommii, jos on toimistolla, eikä saa päivärahaa/matkarahaa jne.
mutta asiaan. tollakin tavalla se on nuoren hyvä alottaa toi matkustaminen, niin osaa sit isona. muutaman kympin halppislento edes takas on halpaa lystiä, jos vertaa mihin sillä rahalla pääsee suomessa nuori matkustamaan junalla tai linja-autolla edestakas.
hyvin suunniteltuna toi reissu voi olla tytöille kultaakin arvokkaampi, toivottavasti jää mukava muisto.
ei tos mitään lupalappuja tarvita, sinne vaan. - kiiru tulee
20+8 kirjoitti:
ihan normihommaa tollanen, että liikemiehet menee aamukoneella jonnekin ja tulevat illalla takas, vaikka asiat voisi puhelimella,videoneuvottelulla/sähköpostilla tms hoitaa ihan kädenkäänteessä. sitähän joutus muuten tekee hommii, jos on toimistolla, eikä saa päivärahaa/matkarahaa jne.
mutta asiaan. tollakin tavalla se on nuoren hyvä alottaa toi matkustaminen, niin osaa sit isona. muutaman kympin halppislento edes takas on halpaa lystiä, jos vertaa mihin sillä rahalla pääsee suomessa nuori matkustamaan junalla tai linja-autolla edestakas.
hyvin suunniteltuna toi reissu voi olla tytöille kultaakin arvokkaampi, toivottavasti jää mukava muisto.
ei tos mitään lupalappuja tarvita, sinne vaan.Sitä minäkin ajattelin (vaikken sanonut), että tosi tarkkaan pitää moinen reissu suunnitella. Varmaan on hauska retki, ei siinä mitään, mutta ajattelin varoittaa noista tosi pitkistä kentältä/kentälle -ajoista; ei ehkä tule mieleen jos on eka kertaa Lontoossa (tai millä vaan isolla kentällä), että aikataulun mukaisen saapumisen ja kentältä ulospääsyn välinen aika voi olla tosi pitkä. Lisäksi varsinkin Heathrow on usein varsin ruuhkainen ja kaupunkia saa ihailla korkeuksista monta kierrosta... Gatwickin ja Stanstedin lennot ovat kyllä yleensä ajallaan perillä.
Toivotaan, että matkasta tulee onnistunut!
- Lontoossa asunut
Lupalappuja ei tarvita, mutta ei ole järjen hiventäkään tuossa suunnitelmassa. Eiköhän liene parasta, että jäävät shoppailemaan sinne lentokentälle, niin ovat ajoissa paluulennolle.
Mikä on lentojen saapumisen ja lähdön välinen aika? Siitä vähennettynä kentän ja keskustan väliseen matkaan kuluva aika sekä lähtöselvitykseen tarvittava aika, niin taitaapa mennä miinuksen puolelle. - kjfjbjsdjjsdgjsg
Ei kuulosta kauheen järkevältä. Lentoihin menee aikaa, kentältä keskustaan menee helposti 2h. Sitten takasinpäin menee se 2h ja kentällä pitää olla pari tuntia ennen koneen lähtöä.
Onko järkeä lähtee sinne asti jos on perillä muutaman tunnin? Eiks kannattais sijoittaa vähän enemmän ja olla sitten pari yötä?
Tollasessa todella vajaaks jäävässä päivässä ei ehdi näkeen lontoossa oikeestaan mitään. Perillä vaikka 3-4h niin eipä siinä mitään ehdi, varsinkin kun alkaa loppupäivästä jo varmaan väsymys painaan, jos on aikasella koneella lähtenyt.
Eikai sielä nyt teinit keskenään suunnittele lontoon reissua ilman äitin lupaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark3098581Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2004687Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy323311Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1952634Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171192218Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1011769- 511766
- 581688
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3501368- 1701364