Eli, olen alan ihmisiä ollut jo 15 vuotta ja pakko heittää kommentit ilmaan. Tämä nykyinen rakennuskustannusten nousu jne jne on aivan täyttä höttöä ja totaalista rahastusta.
pankin laina laskurilla laskettuna, riippuen paikkakunnasta projekti 100m2 talolle 240000 eur- 280000 eur! laskin itse realistisen hinnan kyseiseille projektille ja sain hinnaksi 110000 eur- 130000 eur. tekisin itse runkotyöt ja sisustustyöt, pihatyöt, pohjat osittain (lukuunottamatta konetöitä). lvis-työt suunnitteluineen ulkopuoliselta. Talo olisi nykymääräykset täyttävä, puurunkoinen ja perusvarusteltu. Herääkin kysymys, mihin loppu hinnasta katoaa?
OKT-talon kustannukset
3
196
Vastaukset
Jos nuo oman työn laskee vieraaksi työvoimaksi, säästö on 60000 eur - 5000 eur tai vastaavasti lisää tuohon hintaan.
No, jos oma työ ei maksa mitään, niin sittenhän pääsee aika halvalla, eikös?
Työn teettäminen on aina kallista. Jotta duunari saa 20 e/h bruttona, pitää firman velottaa 40 e/h. Jos tarvitaan erikoiskalusteita, niin se vielä päälle.The _Rat, enkö kyseisen asian jo ilmaissut? Oman työn osuuden suhteessa teetettyyn työhön. Omaa työtä ei voi tuossa laskea, jos ammattitaitoa löytyy. Vielähän tuossa jää aika iso hintaero, vaikka palkkaakin kirvesmiehen töihin jolle maksaisi tuon 60K!? 170-200K on mielestäni vielä aika kaukana noista laskureista tai myynnissä olevista kohteista. Hintojen pitäisi laskea rajusti, että oltaisiin realistisella tasolla hinta/laatusuhteessa, mielestäni vältyttäisiin lisäksi vielä monelta turhalta käräjä reissulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075200Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813696Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113460SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt633150SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun393129SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412326Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042325Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302172Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069