Tuomio 10v8kk "pyttyä"

Minä

Läheiseni tappaja sai tuomion 10v 8kk "pyttyä". Mitä tämä pytty oikeesti tarkoittaa?
Istuuko hän oikeasti sen koko ajan? Hän oli ehdonalaisessa teon tehdessään ja useasti aikaisemminkin istunut pahoinpitelyistä ja myös tapon yrityksistä.
Vai pääseekö hän aikaisemmin taas kerran ehdonalaiseen? Miten tämä pytty
oikein toimii? Entäs lomat?

4

2127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+3000

      Ns. pyttyrangaistus tarkoittaa sitä, että tuomittu istuu koko rangaistuksen päivästä päivään, eikä pääse ehdonalaiseen vapauteen. Lomille pyttyläinenkin pääsee, mutta huomattavasti myöhemmin, kuin muut vangit.

    • Minä

      Tietääkö kukaan, pääseekö tuo pyttyläinen sitten rangaistusajan päätyttyä noin vain ulos? tehdäänkö mitään tutkimuksia ennen vapautusta, kun on erittäin vaaralliseksi todettu ennen tuomion antamista?

      • 20+3000

        Tehdään. Jammu-setähän sai pakkolaitos-, eli pyttytuomion. Istui sen ensin päivästä päivään ja määrättiin vaarallisena rikoksenuusijana eristettäväksi tahdonvastaiseen hoitoon mielisairaalaan, jossa oli kuolemaansa saakka.
        Nykyisin ei ole enää pakkolaitosta, mutta vaaralliset rikoksentekijät voidaan edelleen tuomioistuimen päätöksellä määrätä suorittamaan tuomionsa päivästä päivään. Sen jälkeen tuomittu voidaan siirtää tahdonvastaiseen hoitoon mielisairaalaan.


      • tavallinen_duunari

        Väärin! Jammu ei saanut pyttyä. Jammu sai 15 vuotta vankeutta ja 2/3 osilla istui. Sai 10 kk tyssit, jonka jälkeen Sörkasta Niuanniemeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      87
      5946
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3547
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      160
      2079
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      231
      2002
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1751
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      284
      1513
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1031
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1021
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1000
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      110
      946
    Aihe