Hei! Onko väliä ottaako esrogeenin aamulla vai illalla ?.vai voisiko sitä käytää esim geeliä aamulla ja illalla?
Estrogeeni
siskok..
7804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koska estrogeenin puoliintumisaika on lyhyt, se kannattaa ottaa useammassa erässä vuorokauden mittaan niin vaikutus ei ehdi heikentyä välillä.
onko laastari parempi kuin Geeli? mitä mieltä?
Siinä mielessä laastari on parempi että siitä "irtoaa" estrogeenia koko ajan tasaisesti. Geelillä ja pillereillä syntyy huippuja heti ottamisen jälkeen.
Mikä vahvuus laastarista olisi paras ? niitä on monta vahvuuta?
Estrogeeni -hoito aloitetaan nykyään pienimmällä mahdollisella annostuksella. Jonka lääkärisi varmaan tietääkin.
Mulla on tabletti 2mg munasarjat ja kohtu pois onkohan tuo liian korkea määrä estrogeenia? mistä tietää saako liikaa vaiko liian vähän ?
Omat tuntemukset ovat ratkaisevia. Yleensä suositellaan että käytetään pienintä annosta jolla vaihdevuosioireet pysyy poissa. Voit kokeilla mitä tapahtuu kun puolitat pillerin, tuleeko oireita (ehkäpä jo viikko-pari riittäisi tarkkailuajaksi).
Koska munasarjatkin on poistettu, voi olla että tarvitset suuremman annoksen kuin yleensä.