Niin mistä saa esim stats botin omalle mirc kannulle??
M I S TÄ BOTTI?
mää
71178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Netistä löytyy kyllä ohjeita vaikka googlella.
pyydä vaikka jotaki tyypiä jolla on botti tekemään sinulle stats sivut.. ja monilla shell palveluilla on semmoinen että ne tuovat botin kannullesi ja kerää sieltä statsit... kysele lisää esim #Planeetta kanavalta @IRCnet
et välttämättä tarvi sen koommin mitään bottia statsien tekoon.
statsit kun tehdään logeista, joita lähes tulkoon jokainen irc-clientti osaa tallentaa. statsit taas värkätään jollakin siihen soveltuvalla ohjelmalla (esim fisg, pisg, mircstats, ircstats ...).
itselläni homma toimii niin että logitan 7 kanavan puheita omalla irc-clientilläni irssi 0.8.9 ja teen näistä statistiikan FISG:llä. yhden kanavan puheet logittuu vieläpä public_html:n alle salasanan taakse, joten ne kanavan käyttäjät, jotka eivät voi olla paikalla kokoajan, voivat lukea kanavan keskustelut ja päästä mukaan keskusteluun vaivatta.
pointti on siinä, että statseihin ei todellakaan tarvita mitään eggdroppia tms muuta ircbottia.
jepah. Itse pyöritän kuudella kanavalla eggdrop bottia, mutta sillä onkin päävirkana ihan muut kuin statsit,ohella se kyllä loggaa ja tekee sitte pisgillä statsit nettisivuille, siksi eggdrop koska harvalla on Unix/Linux konetta tai screeniä irssiä joten pari bottia botnetissä eri verkoista samalla kanavalla riittää takaamaan pysyvät OPit.
Alko tosta sun selostuksesta kiinnostamaan toi fisg, kertositko mikä on projektin www osote?
FISG on kuten Pisg, mutta huomattavasti kevyempi ja nopeampi - juuri Pisg:n raskaus on innoittanut tekijän tekemään paremman version, joka ei perustu perliin.
http://www.tnsp.org/fisg.php on ohjelman viralliset kotisivut. manuaalit ovat hyvin suppeat ja konffin suhteen saa olla aika tarkkana.
lisäksi ainakin käyttämässäni 0.2.0 versiossa on ilmeisesti yksi bugi - jos kanavalla on käynyt joku joka ei ole sanonut sanakaan, se arpoo siitä caps-abuserin.
FISG:iin löytyy erilaisia layoutteja. yksi niistä on Pisg:n kaltainen, itse tykkään käyttää zhaften tekemää css-tiedostoa, esim_ http://kasia.asi.pwr.wroc.pl/~killerpop/stats/irc-galleria.html
v0.2.0 on jo hyvin vanha, tosin ainut virallinen "vakaa" versio. Itse suosittelisin tällä hetkellä kehitysversiota 0.3.8, jossa useita bugeja on korjattu. Seuraava vakaa versio (v0.4.0) tullaan julkaisemaan lähiaikoina, ja se sisältää useita uusia ominaisuuksia. Kehitysversiolla 0.3.12-cvs generoitu sivu toiminee esimerkkinä:
http://www.tnsp.org/alt/test.html
mirc != irc
mirc on clientti... irc on protokolla
nyt puhutaan irc kanavasta ei mirc kanavasta