R. Sterinerin opetuksia

Olkaa hyvä

R. Steinerin opetuksia herran itsensä kirjoittamana olkaa hyvä: http://www.hopeasulka.com/SteinerSuhteestaenkeleihinjaKristukseen1.doc.htm

Otetaanpa kaikki steinervanhemmat oikein mukava asento ja luetaan teksti ajatuksen kanssa pariin kertaan läpi ja nautiskellaan. Siinä samassa syssyssä voidaan pohtia, että minkälaisen miehen kouluun sitä onkaan tullut lapsi laitettua. Joku kyseli, että miksi steinerkoulussa opettajat saavat raivokohtauksia kännykän nähdessään. No jos höyrykone oli demoninen, niin voidaan vaan miettiä mikä kännykkä on!

6

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Steinervanhempi
      • Veden hengetär

        Viisas mies oli Steiner aikanaan, mutta myös Steinerkoulun omat sivut tarjoavat hyvää tietoa tästä kouluvaihtoehdosta.


    • Steineräippä

      Kiitoksia!

      Kovin ilolla luin läpi tuon viisaita ajatuksia sisältävän tekstin. Se jos mikä osoittaa, että Steinerin universaali viisaus on hyvin sovellettavissa myös nykypäivään. Aikaan, jolloin hengelliset arvot usein unohtuvat materiaalisten tieltä! Henkien johdatus jos mikä on tarpeen nykypäivänä. Oma mikrokosmoksemme pahimmillaan hukkuu nykypäivän melskeeseen erottaen meidät luojastaja Äiti Maasta ja saaden aikaan myös lapsen pahoinvointia. Steinerkoulu tarjoaa tähän erinomaisen erilaisen, sielullisesti tasapainoisen vaihtoehdon. Nautitaan siitä, että lapsemme ovat viisaan näkijän perustamassa koulussa!

    • kysymyksiä???

      Millaisia yhteyksiä tuolla viisaalla Steinerilla oli aikakautenaan erinnäisiin uskonnollisiin ja poliittisiin järjestelmiin. Mihin liikkeisiin nykypäivänä voisi tuon viisaan näkijän ajatuksia peilata?

      Minua on ihmetyttänyt joidenkin steinerilaisten muiden ihmisten yläouolelle asettuminen. Mitä se kuvastaa viisaasta Steinerista?

      Kuvitteleeko steinerilaiset olevansa jollain tapaa erityistä kansaa? Ja mitä tarkoittaa karman laki?

      Mikä on tämä uskonto steinerismin takana - joka ei muka ole uskonta? Steinerilaisuus löytyy kuitenkin mm. uskontojen uhrien sivuilta.

      Eli pienillä pehmoisilla nukeilla leikitään, mutta mitä onkaan kaiken takana? Miksi steinerilaisuus on niin salamyhkäistä?

      • Minä vastaan

        Joitain vastauksia. Nykypäivänä liike Steinerkoulu ja siinä toimivat aktiivit usein linkittyvät esim seuraaviin liikkeisiin: Antroposofit, Teosofit, Kristiyhteisö, Ruusu-risti ja Kristosofit.

        Tietyt ihmiset steinerkoulun lähipiirissä ovat selvännäköisiä tai erilaisia guruja yllä mainituissa liikkeissä. Ei ole tarkoitus, että he asettuisivat yläpuolelle. Toki, jos henkilö on selvännäköinen tietäjä, saattaa se ylpistää.

        Rudolf Steinerin mukaan skandinaavis-germaaninen alarotu on erityistä kansaa. Mm. siitä johtuen esim. Kalevalan opetuksella on keskeinen rooli steinerkouluissa.
        Karman laista ja Steinerin suhtautumisesta siihen löytyy hyvä suomenkielinen kirjoitus esim. täältä: http://www.ruusuristi.fi/nakokulmia-jalleensyntymiseen-ja-karman-lakiin

        Steinerin ajatusten takana varsinainen uskontokunta on Kristiyhteisö. Ensimmäisessä kappaleessa mainittuja muita järjestöjä jotkut pitävät myös uskonnollisina. Esim. antroposofit julkaisevat runsaasti Steinerin kirjoituksia jotka pitävät sisällään hänen käsityksiään Jeesuksesta, muista jumalista ja hänen kirjoittamansa evankeliumin.

        Steinerilaisuus on termi, jota vierastetaan. Steinerkoulun ympärillä kun on niin monia liikkeitä. Yleistä liikkeiden opetukselle on mm. karman lakiin ja jälleensyntymään uskominen, selvännäköisyyden tavoittelu, erilaiset Jeesus -käsitykset (Jeesuksia oli Steinerin mukaan kaksi), erilaisiin luonnonhenkiin yms. uskominen, Mikael -juhlan pitäminen vuoden tärkeimpänä kirkkopyhänä jne. Yllä jonkun linkkaamat Steinerkoulun sivut kerovat hyvin kansanomaisesti millaisia asioita Steinerkoulussa korostetaan: tempperamenttiajattelu, ikäkausiajattelu jne. Jos esim. niihin asioihin ja kasvatuksen antroposofiseen taustaan haluaa tutustua paremmin, täytyy opetella terminologiaa ja tutustua antroposofien ennen kaikkea Steinerin kirjoituksiin. Esim ikäkausiajattelulle löytyy vahva sielullis-ruumis-hengellinen perusta. "Steinerilaisuus" lienee salamyhkäistä siksi että kaikki vanhemmat eivät kovinkaan hyvin tunne termistöä tai ideologiaa koulun takana. Koulun haasteena on tiedottaa monimutkaisiata asioista kansan kielellä asiaan perehtymättömille, samalla kuitenkin niin, että asiaa tuntemattomat vanhemmat eivät pelästyisi aluksi vieraita oppeja. Antroposofiaan kun suositellaan tutustumaan pala palalta pikkuhiljaa. Myös tietyt opettajat ovat tutustuneet koulun takana vaikuttavaan oppimaailmaan paljon perusteellisemmin kun toiset.


    • Kiitos!

      Kiitos selvennyksestä! Tämä selventää paljon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      147
      3207
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      70
      2200
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2167
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      73
      1876
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      155
      1692
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1596
    7. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      12
      1475
    8. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      23
      1148
    9. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1143
    10. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      75
      1095
    Aihe