.. kirjaimeen A! meillä ovat tyttäret Senja ja Hilma ja tälle linjalle kun on lähdetty, niin myös uuden tulokkaan nimen on oltava a-loppuinen. ja vanhainaikainen!
tytölle nimiä kyllä löytyy, mutta pojalle.. mies ehdotti Jaakkimaa, mutta tyrmäsin sen koska mieleeni tulee vanukas ja itse keksin vain Pekka-Veikan (mikä oli vitsi).
niin eikä saa olla ärrää, koska miehellä ja esikoisella pärisee. keksisikö joku? :(
kertokaa nyt herrantähren poikien nimiä, jotka päättyvät..
17
5774
Vastaukset
- NimiTäti
Veikka.
Juhana.
Petja.
Jukka.
Juha.
Ora.
Miik(k)a
Vesa. - jenna.
Senja, Hilma ja:
Joona
Oiva
Esa
Visa
Mika
Ilja
Perkka
Juska
Nousia - Hilla Sofia
Senja, Hilma ja ...
Konsta
Kuisma
Iikka
Sampsa
Erkka
Juhana
Miska
Valto
Veikka
Tuukka - ketjun a.p
Visa olisi muuten aivan ihana, mutta mieleen tulee liikaa pankkikortti :/
Oiva ja Tuukka pääsivät harkintaan :) - kevätVilma
Nooa
Konsta
Petja
Kaleva
Kuisma - vii.
Oiva sopisi minusta oivallisesti joukon jatkoksi :)
Ilja
Luka
Ilkka
Jouka
Niila
Näitähän on muuten yllättävän paljon! Äkkiseltään sitä kuvittelisi, että a:han loppuvat nimet ovat yleensä tyttöjen nimiä, mutta eipä näköjään.- jutun a ja o
Romaanisten kielien sääntöjä ei voida soveltaa meidän kieleen koska emme kuulu samaan kieliperheeseen.
- EräJorma
jutun a ja o kirjoitti:
Romaanisten kielien sääntöjä ei voida soveltaa meidän kieleen koska emme kuulu samaan kieliperheeseen.
Perseessäs on kuule poronpaskaa
- Tämmöttisii
Nipa
Oula
Pirkka
Turkka
Reima
Jorma
Jousia
Kustaa
Otava - Primrose
Esa, Ilkka, Joona, Juha, Jukka, Kaleva, Mika, Oiva, Pekka, Sampsa, Tuukka
- ????
Senja ja Hilma.........
Konsta sopii vanhana nimenä parhaiten joukkoon samoin kuin Oiva ja Tuukka.
Muita (joissa ei rrrr):
Jouka
Peitsa - &&&
Vesa Samuel
Vesa Pekka
Vesa Eemeli
Vesa Jooseppi
Vesa Aleksi
Vesa Oleksi - maanantaipv
Senja, Hilma sekä
Vilho Veikko
Vilho Iisakki
Vilho Lennart
Vilho Herman
Vilho Olavi
Vilho Akseli
Vilho Alvari
Vilho Artturi
Vilho Eemeli - uiuiu
Arhippa
- !!!
Senja, Hilma ja
Josua
Samsa
Pekka - järvisulanut
Aatsa
Eikka
Enska
Henkka
Heka
Iika
Oska
Penna
Jaska
Timppa
Tomppa
Tapsa- Primrose
Miesten lempinimet loppuvat useinkin a-kirjaimeen. Tässä muutama esimerkki lisää:
Jorkka
Jusa
Mara
Masa
Ola
Raikka
Reiska
Pena
Pera
Teukka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3453835Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763201- 712180
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401630Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1961525Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1781337- 1051243
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751232Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121147K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81085