Olen taistellut editoinnin ja tämän uuden läppärini kanssa jo tovin aikaa, mikään ei tunnu toimivan oikein hyvin! W8:n elokuvatyökalussa ei näy kuvaa tai videon alut jäävät kokonaan pois nauhoituksesta. Tallennus ei toimi, kysyy tallennusnimeä useita kertoja, eikä tallennu kaikkiin paikkoihin. Minulla on Asus 4 GT / 500 GT. Videokaappari on Roxio Easy VHS to DVD 3 plus ja ajan sen kautta Sonyn Handycamista (Hi8, 1997malli) kuvaa läppäriin. VHS-nauhurista en ole saanut ollenkaan kuvaa siirtymään koneelle, mikä vaivaa, istuuko suurin ongelma tuolilla ?
Olisko kellään hyviä vinkkejä ? Kiitos jo etukäteen asiallisista vinkeistä.
Mikä editointi toimii windows 8:ssa ?
5
580
Vastaukset
Nuo halvimmat USB liitäntäiset videosiepparit ei toimi kunnolla ja kuvanlaatu saattaa olla mitä satuu. Myös parempaan videon käsittelyohjelmaan kannattaa hieman satsata. Windowsin elokuvatyökalulla työskentely on on kovin rajoittunutta ja hankalaa.
Parempaa kuvanlaatua saa, kun tietokoneessa on IEEE1394 liitin, eli firewire ja analoginen videokamera liitetään digitaalisen videokameran, tai videokonvertterin läpiviennillä tietokoneeseen. Hi8 kasetteja voi toistaa myös suoraan digital8 kameralla, jossa on Hi8/vide8 toisto-ominaisuus.
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows7/Turn-your-old-video-into-digital-memories-using-Windows-Live-Movie-Maker
Olen yllämainitulla systeemillä siirtänyt satoja kasetillisia vanhoja videoita talteen.Kiitos "digikummi" vinkeistä. Tuohon joutunee laittamaan lisää "ekuja" peliin. Tuossa linkkisi ohjeessa puhutaan vain windows 7:n soveltuvista kapuloista, onko sinulla tietoa toimivatko myös tässä W8:ssa? Olisko Pinnacle hyvä ja toimiva editointiohjelma tässä tapauksessa? En hae huippulaatua, koska kuvaajakaan ei ole ollut huippu, vaan haluan vain säilyttää kohtuullista elävää kuvaa tuleville jälkeläisille. Kiitos vielä vastauksestasi.
Minä olen aloittelija tällä saralla!- Meni jo
Tuo Firewire alkaa olemaan mennyttä aikaa, eikä liitäntää enää ole uusissa mikroissa ja kameroissa. Uudemmissa kameroissa on USB2-3 tai sitten kuvatiedostot luetaan muistikortin lukijan kautta.
Meni jo kirjoitti:
Tuo Firewire alkaa olemaan mennyttä aikaa, eikä liitäntää enää ole uusissa mikroissa ja kameroissa. Uudemmissa kameroissa on USB2-3 tai sitten kuvatiedostot luetaan muistikortin lukijan kautta.
Kun siirretään menneenaja videoformaatteja senaikaisilta välineiltä parhaiten se onnistuu sen ajan liitännöillä, vakka tietokone olisikin uudempi.
Tuo linkin ohje on varmaan muutaman vuoden takainen, jolloin Windows 8 ei ollut vielä saatavilla
Windows 8 on minullakin nykyisin käyttöjärjestelmänä ja Pinnacle videon kaappau/editointiohjelmanan, ja se tomii hyvin. Nykysistä tietokoneista puutuu yleensä tuo tarvittava firewire liitin, omaankin uuteen pöytäkoneeseen se piti jälkiasennuksena asentaa.
Minulla on kaksi Digital 8 videokameraa, joissa on tuo videon läpivienti mahdollisuus ja ne toistaa myös analogiset video8 ja Hi8 kameroilla kuvatut kasetit, olen myös muutamille kotoa noutaville lainannut kameraani. Nykyisin asun Joensuussa. Myös videon kopiointeja olen muutamille tehnyt ulkoselle kovalevylle tai dvd levyille, kun kasetit lähettää minulle postitse, tai tuo suoraan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.33211441Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko363496- 793067
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan992781- 892641
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam452469Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1552384Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2752274- 451481
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131455