Juutalaiset on nostettu näyttävästi esiin Puolassa. Varsovan entisen geton sydämeen on noussut puolanjuutalaisten historian museo. Sitä pidetään suomalaisen arkkitehtuurin ehkä merkittävimpänä kohteena viitenkymmeneen vuoteen.
Uuden museon suunnitellut arkkitehti Rainer Mahlamäki Lahdelma & Mahlamäki -arkkitehtitoimistosta kiittelee puolalaisten työmiesten ammattitaitoa.
Rakennuksen betoninen runko on valettu paikan päällä.
- Kaikella kunnioituksella suomalaisia rakentajia kohtaan, mutta Puolassa osataan vielä tehdä käsityötä ja se näkyy tämänkin rakennuksen jäljessä, arkkitehti Rainer Mahlamäki toteaa.
Varsovan juutalaismuseon uskotaan herättävän kansainvälistä kiinnostusta sekä sisällöllään että arkkitehtuurillaan.
Varsovaan nousi suomalainen wow-museo
warsaws
2
185
Vastaukset
- kysynvaan1
Mitä on wow?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831611Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2681263Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 66844
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64837Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40821- 40807
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44781