Ei ihme jos maanviljely ei kannata jos tanssitaan

tukipellet

"työmaalla"?? Ei tavanduunarin oo vara rueta tanssimaan työaikana.Nämä tukiais imurit näköjään joutaa,ja sitten valitetaan,että kun 24/7 joutuu navetassa olemaan,jättäkää tanssit vähemälle,niin ei tartte navetassa asua!

8

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hahhah---

      Olet aika pelle,mitä se sylki suuhun tuo,niin sen juki tuot

    • Ihanaa .jaksakaa

      Juu ,juu yhteiskunnan tukipellejähän me kaikki oomme. Jotta duunarit saa evästä halvemmalla täytyy tukia antaa viljelijöille. Tuetaan telakkateollisuutta jotta työtä riittää .Tuetaan poliittisiapuolueita jotta jaksavat politiikkaa tehdä ja säädellä lakeja ,jotka ei kaikki suinkaan miellytä ,mikä ketäkin. Tuetaan opiskelijoita ,jotta tulevat duunarit virkamiehet, ja jopa viljelijät jatkaisivat tätä loputonta oravanpyörää.
      Tuetaan ,tuetaan ja jokaista jossain elämän vaiheessa. Mutta jotta meillä on leipää ja särvintä tästä tukemisesta saat osasi sinä ja minä ja tanssahdellaan tai pidetään taukojumppaa jokainen ,on työ kyllä niin raskasta. Ollaan onnellisia että meillä on hymysuulla navettahommiin osallistuvia ja vieläpä jaksaa oman leipätyönsä ohella autella toistakin .Minä nostan lakin lippaa ja korkealle.

      • Olipas hieno kirjoitus tukien tarpeellisuudesta.


    • Ilahtunut4

      Oli ilo lukea, että jotkut osaavat tauottaa töitään ja ottaa pieniä irtiottoja työn arjessakin. Hyvää mallia itsekullekin, tuo kummasti jaksamista ja positiivista mieltä :)

      • ollaan positiivisia

        Voi miten oli ilo lukea positiivista kirjoitusta työn lomassa tanssien. On hienoa, miten jotkut jaksavat ahertaa arkisissa töissä, vaikkapa väliin humpaten! Mitenhän tuo tanssi liittyy tukiaisiin? Sehän vaan osoittaa ihmisen osaamista ja jaksamista.


      • ahkera7palkitaan

        Juntit ovat tottuneet toimeentulon vähentymiseen.
        Joten ei huolta kunhan on ahkera.


    • laulava maajussi

      "ain laulain työtästee tralalallallaa ain laulain työtästee,,,tra..."

    • make..van

      Maanviljelytukiaisista sanoisin, että ovat tarpeen maanviljelijöille, joilla muuta toimeentuloa ei ole. Sitä en ymmärrä, että tuetaan joitakin ökyrikkaita, joilla on kovat tulot työstään, mutta maanviljely on sivuharrastus, joista saavat mittavat tuet. Maanviljelytuet pitäisi kohdistaa sinne pienviljeliöiden suuntaan, joilla ei muita palkkatuloja ole.

      Pelkona on, että ja jos kun, Englanti eroaa EU:sta, joka on merkittävä eu-tukiaisten rahoittaja, niin maataloustukiaiset pienenevät entisestään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      173
      1676
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      107
      969
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      85
      809
    4. 51
      655
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      653
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      190
      450
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe