Lakatkaa jo paasaamasta tästä Alppilan tapauksesta!! Tämä on aivan hullua, siis kertakaikkiaan käsittämättömän hullua!! Oletteko menettäneet järkenne??? Siis murrosikäinen 15 - vuotias nuori on soittanut poskeaan opettajalle yhtenä tavallisena päivänä, häntä on ottanut päähän se, että opettaja on sanonut niin jyrkästi toiselle oppilaalle lakista. No toinen oppilas on lähtenyt veks ja siitä pahoilllaan oleva oppilas meni ja soitti suutaan opettajalle, joka otti kauluksista kiinni ja kaulahuivista ja heitti seinälle ja videolla nähdään jälkitilanne. Jokatapauksessa, kummassakin näissä on vikaa!! Ettekö te ihmiset tajua, että nyt täytyy rauhoittua. On päivänselvä asia, että opettajalta paloi proput! Murrosikäiset kakarat ovat tällaisia nyt tänäpäivänä, joka toinen haistattelee opettajalle ja huorittelee, mutta ei se sillä lopu, että tehdään yhdestä nuoresta syyllinen kaikkeen ja ristiinnnaulitaan se kaikkeen paskaan syypäänä!! Joku toinen opettaja olisi hoitanut tilanteen toisin ja ei olisi tullut mitään jälkipuinteja. Ollessani itse tarkkiksella avustajan sain kuulla koko ajan olevani huora ja lesbo, se täytyy etukäteen päättää, että käsiksi ei saa missään tilanteessa käydä, paitsi jos oppilas aiheuttaa fyysisen uhan. Fyysinen uhka ei ole suunsoittoa!!
Ehdotan, että lopetetaan kaikki helvetin nettiadressit tähän paikkaan puolesta ja vastaan, koska tää kakara oli kanssa oikeessa kun se puolusti kaveriaan ja opettajakin oli oikeessa, mutta ylimitoitti voimansa. Annetaan ammattilaisten ratkaista tää asia. Todellisissa tilanteissa opettaja saa edelleen taluttaa oppilaan pois luokasta, jos vaara on todellinen, mutta näin raaka tuuppiminen suoraan portaikkoon ei ole suunsoiton vuoksi tarpeellista. Olisi laittanut 2 tuntia istumista. Ihan oikeesti, miksi me ei vanhusten puolesta olla näin yksimielisiä. Koska me ollaan oikeesti vellihousuja, nyt on vaan niin hyvä kohde on nuorisosta on kysymys. Kasvattakaa kotona rakkaudella niitä lapsia ja olkaa niiden kanssa, niin eivät huorittele opettajia.
Lakatkaa jo hyvät ihmiset! Tämä on ihan sairasta!!
8
228
Vastaukset
- lolz1
"mutta näin raaka tuuppiminen suoraan portaikkoon...."
jahas ja se on taas tämä portaikko täällä tähtiroolissa. Kuin suoraan opetusviraston raportista tai uutaniemen laatimassa erokirjeessä. Muistutus, että se portaikko johti ylöspäin, eikä Korhonen edes työntänyt sinne portaisiin asti.
eipä taida tarvita kommentoida enempää.- lolz3
ja eikös tässä muuten syylliseksi olla hakemassa laittoman irtisanomisen tehnyttä rehtoria ja opetusvirastoa. Se häirikkö ei liene saanut mitään rangaisusta saati syytettä. Vaikka hänellä oikein asianajaja onkin ;-)
- voi voi rehtoria
lolz3 kirjoitti:
ja eikös tässä muuten syylliseksi olla hakemassa laittoman irtisanomisen tehnyttä rehtoria ja opetusvirastoa. Se häirikkö ei liene saanut mitään rangaisusta saati syytettä. Vaikka hänellä oikein asianajaja onkin ;-)
No nythän tämä asia aukeaa lisää.
Opettaja Antti Korhonen oli pari viikkoa ennen tapausta ollut sairaana ja yrittänyt aamulla tavoittaa rehtoria ilmoittaakseen asiasta mutta ei ollut tavoittanut. Näin ollen oppilaat olivat sitten olleet keskenään kun rehtori ei ollut hommannut sijaista. Käsitääkseni tämä on yksi koulun rehtorin eli opettajien esimiehen tärkeä tehtävä, huolehtia koulussa siitä etteivät alaikäiset ole keskenään (kuka vastaa jos jotain sattuu?). Rehtorin velvollisuus on kyllä aamuisin olla "päivystyksessä" tai sitten joku toimii sijaisena jos hän on itse estynyt.
Antti K. valitti tästä asiasta omalle pääluottamusmiehelleen ja asiasta oli sovittu keskustelutilaisuus rehtorin, pääluottamusmiehen ja Antin kanssa, jota keskustelua ei sitten koskaan pidetty kun Antti sai fudut sitä ennen. Nyt ymmärtää senkin miksi ne piti olla potkut eikä vaan varoitus - eihän sillä olisi reksi selvinnyt täpärästä tianteesta, virkavelvollisuutensa laiminlyönnistä. - dgfdfgdfgdfg
voi voi rehtoria kirjoitti:
No nythän tämä asia aukeaa lisää.
Opettaja Antti Korhonen oli pari viikkoa ennen tapausta ollut sairaana ja yrittänyt aamulla tavoittaa rehtoria ilmoittaakseen asiasta mutta ei ollut tavoittanut. Näin ollen oppilaat olivat sitten olleet keskenään kun rehtori ei ollut hommannut sijaista. Käsitääkseni tämä on yksi koulun rehtorin eli opettajien esimiehen tärkeä tehtävä, huolehtia koulussa siitä etteivät alaikäiset ole keskenään (kuka vastaa jos jotain sattuu?). Rehtorin velvollisuus on kyllä aamuisin olla "päivystyksessä" tai sitten joku toimii sijaisena jos hän on itse estynyt.
Antti K. valitti tästä asiasta omalle pääluottamusmiehelleen ja asiasta oli sovittu keskustelutilaisuus rehtorin, pääluottamusmiehen ja Antin kanssa, jota keskustelua ei sitten koskaan pidetty kun Antti sai fudut sitä ennen. Nyt ymmärtää senkin miksi ne piti olla potkut eikä vaan varoitus - eihän sillä olisi reksi selvinnyt täpärästä tianteesta, virkavelvollisuutensa laiminlyönnistä.Voi soittaa kansliaan, jos ei saa ketään kiinni, apulaisrehtorikin on yleensä se, joka hoitaa sijaisia jos ei rehtoria tavoita. Kansliassa kyllä pitäsi myös vastata.
- koulusta
dgfdfgdfgdfg kirjoitti:
Voi soittaa kansliaan, jos ei saa ketään kiinni, apulaisrehtorikin on yleensä se, joka hoitaa sijaisia jos ei rehtoria tavoita. Kansliassa kyllä pitäsi myös vastata.
Riippuu miten koulussa on sovittu soittojärjestys ja onko sovittu muita kuin rehtori = esimies kenelle sairastumisesta ilmoitetaan. Ainakin meillä ("kanslian") opintosihteereillä on liukuva työaika, joten he voivat tulla töihin vasta klo 9, eikä heidän tehtävänsä muutenkaan ole sijaisia palkata.
Alaikäisiä ei saa jättää ilman valvontaa luokkaan.
Ilmeisesti tätä on tapahtunut useamminkin, koska tämä opettaja oli ottanut yhteyttä pääluottamusmieheen asiasta.
- osoite1
Adresseista puheenollen, tässäpä muutama kannatettava adressi allekirjoitettavaksi ensi hätään.
http://www.adressit.com/pelastakaa_opettaja_antti_korhonen
http://www.adressit.com/ryhti_takaisin_opetukseen_-_erotettu_alppilan_opettaja_takaisin
http://www.adressit.com/erottakaa_rehtori_sari_aarniokoski
http://www.adressit.com/marjo_kyllonen_opetusvirasto_ei_vakuuta_tehtavissaan
http://www.adressit.com/erottakaa_alppilan_koulun_rehtori_maria_uutaniemi
http://www.adressit.com/gustafsson_kanna_vastuusi_ja_ota_kantaa_alppilan_tapaukseen
http://www.adressit.com/helsingin_opetusvirasto_tutkittava_ja_johtajan_erottava
http://www.adressit.com/alppilan_koulun_tapaus_valtakunnansyyttaja_kalske_tutkittava
http://www.adressit.com/erottakaa_helsingin_opetuspaallikko_marjo_kyllonen
http://www.adressit.com/kaupunginjohtajien_ritva_viljanen_ja_jussi_pajunen_erottava - Nuornapitsakäännttvä
Ehdotan kansalaisaloitetta uudeksi laiksi, joka velvoittaa oppilaat tekemään läksynsä.
- perusopetuslaki
Opettaja ei ollut oikeassa, koska 36a pykälä ei oikeuta poistamiseen eikä voimankäyttöön.
> Olisi laittanut 2 tuntia istumista.
Se taas olisi ollut 36a pykälän mukainen toimenpide, ja siten oikeutettua 36 pykälän ensimmäisen momentin mukaisessa tilanteessa, kuten järjestysääntöjen rikkomisessa.
Pitää kuitenkin muistaa ko pykälän antavan huoltajille oikeuden tulla kuulluksi ennen kuin mitään jäliki-istuntoa tarvitsee oppilaan istua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3653822Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091423- 941267
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651064Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58877Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass14877- 38870
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60849Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11847- 65831