Mielestäni vartijan palkka on liian iso tehtävien vaativuuteen nähden. Ei ostoskärryjen työntämisestä ja pullohommista tarvitsisi näin paljon maksaa. Kaupan kannattavuus hiljaisina aikoina on muutenkin heikkoa. Ottaisin mielummin sopivan henkilön töihin suoraan kuin vartiointiliikeen kautta. Uskoisin että tulisi siten halvemmaksi. Toistaiseksi olen yrittänyt rekrytoida suoraan Mollin kautta. Vartijakorttia en pidä mitenkään välttämättömyytenä. Myös maahanmuuttajataustaiset kelpaavat hyvin kunhan on ystävällinen palveluasenne kohdallaan. Vaatteet ja varusteen kaupan puolesta. Käy katsomassa molllin sivut ja tervetuloa haastatteluun.
Vartijan palkka liian iso??
Citymarketkauppias
19481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jos olisit oikea kauppias tai tavaratalopäällikkö niin sanoisin että pelaile sinä vaan sitä pasianssia ja surffaile pornosivuilla siellä toimistossa ja anna pätevien tehdä työt.
Mutta kun et ole niin neuvon että mene sänkyyn ja vedä peitto päällesi.
mutta kärryntyöntäjällähän on paljon isompi liksa, kuin vartijalla? esim. iltalisä yli 4 euroa tunti... koita nyt kauppias keskittyä.
aika huono trolli... keksisit ees semmosen joka naurattaa... jatka vaikka sen työttömyystukilappusen täyttämistä..
mettää menee jos meinaat vartijana pitää... lukaseppa LYTP. Ja idioottihan sä oot kauppiaaks jos et tajuu mikä se oikee tehtävä turvallisuusalalla on. elä sit ihmettele miks ei hävikit tipu vaik otat väijyn jos noita kärryhommia meinaat teettää
En olisi niinkään varma asiasta. Olen jo palkannut 2 innokasta ja palvelualtista nuorta kaveria. Aluksi katsotaan tietysti 3kk koeaika miten homma lähtee käyntii. Itse olen melko varma konseptistani. Kommentteja kaivataan ja ehdotuksia mitä he voisivat tehdä uudessa työssään(siivous,pullohuone,kärryt,ostoksien pakkaaminen,taxi tilaus)näitten lisäksi tietysti...
Olen samaa mieltä kanssasi, koska moni vartija ei pysty laajentamaan työnkuvaansa vaan on jämähtänyt vanhoihin kaavoihin. Minulle sopii uudet työt ja haasteet todella hyvin.Vartioitiala kaipaakin uutta ja raikasta ajatelua.
Vartijat voisivat hyvin tehdä jotain hyödyllistä sen sijaan seisovat kuin typerät patsaat.Vartijat vaikka siivoamaan tai pakkaamaan ihmisten ostoksia
Tyhmähän on se joka maksaa.. Jokaisessa kaupassa ja myymälässä olisi "vartijamyyjiä", jos tuo sinun ehdotuksesi oikeasti toimisi..
En ymmärrä miten tämä eroaa nykytilanteeseen. Meidän kaupassa kärryt,siivoukset,pullot jakiinteitön hoito kuuluu mulle nykyäänkin. Teen mielelläni muutakin vartioinnin ohessa, koska ammattitaitoni riittää ja olen saanut koulutuksen kyseisiin tehtäviin. Kaikki vartijat voisivat mielestäni vähän laajentaa ammattitaitoaan ja työtehtäviään.
herätkää!! lukekaa vähän lakia ja miettikää sitten miksi noita hommia ei vartijat tee...Lisäksi kun jotkut idiootit suostuvat tekemää tätä paska hommaa niin kohta kokoala on siinä, onko sitten enää kivaa töissä ja voidaanko enää puhua turvallissualan ammattilaisista. Turvallisuus kärsii kun vääijyt touhuu muuta. VITUNPELLET!!!! laiskoille ois valmiiks tässä ote lytp:stäja se joka ei ymmärrä niin pulluhuone,kärryt siivous ei ole vartioimistehtävä
32 §
Vartijan asun käyttäminen
Vartijan on vartioimistehtävissä oltava pukeutunut vartijan asuun. Saman vartioimisliikkeen palveluksessa olevien, samanlaisia tehtäviä suorittavien vartijoiden on oltava pukeutuneita yhdenmukaisesti.
Jos tehtävä sitä edellyttää, vartija saa käyttää myymälätarkkailussa ja muissa vastaavissa rikosten paljastamiseen liittyvissä tehtävissä sekä henkivartijatehtävissä ja arvokuljetustehtävissä muuta kuin vartijan asua. Muun kuin vartijan asun käyttämisestä päättää vastaava hoitaja toimeksiannoittain.
Vartijan asua saa käyttää vain vartija vartioimistehtävissä. Vartijan asusta tulee huolehtia siten, etteivät siihen kuuluvat asusteet joudu asiattomien haltuun.
Hyvä huomio! Kiitos! Laitankin molemmille pojille vartija hihamerkit kaupan normaaleihin asuihin. Pidän tärkeänä, että laki noudatetaan. Kiitos vielä kerran neuvoistasi. Kyseinen laki ei ollut minulle tuttu.
Voinko kieltäytyä siivoushommista ja pullohuoneesta ja kärryjen keräämisestä? Minut on komennettu aina kaupassa niihin hommiin ja kerrottu että ne kuuluvat toimenkuvaan. Vessojen pesu ei todellakaan ole mitään huippuduunia.
Hahah nyt meni provo jo vähän yli..
Tämä nyt oli alunperinkin niin huono trolli, että ihmettelin miksi tähän vaivauduttiin vastaamaan ikään kuin perustellen jotain.
oivoi... tutustuppa sitten siihen pykälään vartijan asusta tarkemmin ja sen jälkeen siihen vartioimisliiketoimintaan ja vielä päälle vastaavahoitaja osioon. Niin huomaat että syyllityt vartioimisliike rikkomukseen
Kaksisuuntainen mielialahäiriö ja skitsofrenia kukoistaa.... Ei niihin oikein tehoa edes nykyajan lääkkeet, valitettavasti.
Sairas trolli, ei ansaitse osakseen mitään muuta.
Loistavaa, että joku muu on huomannut samanlaisen tarpeen kuin minä. Olemme henkilökunnan kanssa keksineet uudet nimikkeen meidän tyypeille. He ovat valvontamiehiä ja taukotilanhoitaja Sirpa on kotona neulonut pojille hienot hihamerkit. Itse ajattelin kesällä teettää heille kultaiset (ei oikea kultaa tietenkkän,heh!) "virkamerkit", joka kiinnitetään rintapieleen. Olemme myös yhdessä suunnitelleet repliikit, jotka he sanovat ongelmatilanteissa, kuten: "seis, kauppiaan nimessä ja seis, tai soitan poliisille".
Aikaisemmin kun meillä oli vartijoita niin homma meni välillä tosi ikäväksi kun tietyissä tilanteissa kävivät asiakkaisiin käsiksi. Nykyään käytämme lisäpalvelua nimeltä: ihmiskilpi. Palveluntarjoaja on hankkinut riveihinsä vähemmän lahjakkaita henkilöitä, joilla muutoin ei olisi työpaikkaa. Näiden työntekijöiden tarkoitus on mennä vaarallisiin tilanteisiin väliin ja ottaa vastaan asiakkaan palaute, joka voi tulla myös fyysisessä muodossa.
Olen kyllä ollut tosi tyytyväinen tähän kehitykseen, mitä meillä on tapahtunut...ainoa ongelma on ollut muutaminen ihmiskilpien sairaslomat ja alituinen särkylääkkeiden tarve. Tähänkin on jo ratkaisu olemassa, koska varastonhoitaja Timo kertoi, että Afrikan suunnalta saisi aika halvalla vähemmän tunnettuja särkylääkkeitä. Samalla saadaan pieni korvaus niiden testauksesta, jolla voidaan parantaa työntekijöiden arkea.
Joopa joo, otetaan ylimääräiset rahat pois kuleksimasta. Työnantaja maksaa ja me teemme - heh - vai miten se nyt sitten menikään... :) :)
Kyllä meitä miljoonamiehiä vartiointialalla piisaa, toisin kuin kauppiaita, jotka ovat keskusliikkeen alistamia orjia ja maailman tappiin asti velkavankeudessa !
Paksu lompakko, rahaa tuuppaa niin, että ranteita pakottaa...kahta en vaihda : toinen on vartijan hommat ja toinen... ?
Oma maa mansikka, muu maa mustikka.
10e /h näille työntekijöille maksetaan. Loput menee firmaan. Valitse vartiointifirmas vähän tarkemmin. Isommilla isommat liksat, pienemmät tekee halvemmalla. Pistäppäs ne sun apupojat hoitamaan asiakkaan saatto ulos, agressiivisen näpistäjän kiinniotto tai vaikkapa handlaamaan ryöstö. Sinä ja apupoikas ootte sen jälkee käräjillä.
Onnea vaan!