taantuma sisäsiisteydessä

koiramamma

Meillä on 6kk ikäinen pentu, joka oli 4-5 kk ikäisenä jo lähes täysin sisäsiisti. Nyt koira on alkanut pissaamaan sisälle. Tänäänkin on kolmet pissat tulleet. Ensin aamulla, kun olin viemässä koiraa ulos niin pissat tuli eteiseen ja pari kertaa niin, että juuri ulkoa tullessa lirahti sisälle. Ulos ei siis tehnyt. Onko tällainen taantuminen ihan normaalia tuossa iässä vai voisiko olla jotain vialla?

2

865

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pisulii

      Meillä on ihan sama tällä hetkellä meneillään. Meillä koira oppi 6 kk ikäisenä sisäsiistiksi mutta on alkanut nyt 8 kk ikäisenä uudestaan pissiä noin kerran päivään tulee nykyään sisälle. Ei joka päivä. Ei tiietä mistä johtunee, yleensä pyytää aina ulos halutessaan, nyt käy vaan lirauttamassa matolla välillä ulos pyynnin sijasta.

      Asian suhteen ollaan oltu ihan normaalisti. Jatkettu vaan samaa sisäsiistiksi koulutusta. Kai sitä takapakkia voi tulla. Kyllä se siitä oppii.

    • Oppia ikä vuan paik

      Kuulemma kääpiökoirilla kestää hieman pidempää oppia sisäsiistiksi eli aikaa ja kärsivällisyyttä. Joillekin lumien sulaminen aiheuttaa hämminkiä joten sisäsiisteyden opettelun joutuu aloittamaan alusta. Kannattaa pitää paperit oven lähettyvillä vain ja aina kun huomaa pennun asettuvan paperille lähtee viemään ulos.

      Meillä tämä auttoi oivaltamaan sisäsiisteyden oivaltamisessa vaan koirat on yksilöitä toiset oppii nopeasti ja toiset hieman hitaammin :)

      http://www.petnap.fi/alusetsiisteys-c-21_79.html

      Tuollaisia alustojakin on nykyään jottei tarvitse aina lehtien kanssa pelata tai olla heti pinkomassa paikalle.

      Tuossakin on kiteytetysti asiaa sisäsiisteydestä: http://www.koirakoulukompassi.com/sisasiisteys.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      420
      2121
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      213
      1809
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1562
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1406
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1246
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1068
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      958
    8. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      18
      912
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      868
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      735
    Aihe