Kyseessä Clen Twin-IT 300 likaisen veden pumppu,sulamisvesistä pihalle ilmestynyttä "uima-allasta" tyhjennän... Uusavuttomuuden peikko kummittelee, mutta mikähän rautalanka tässä pumpussa on piilossa, en meinaa saada sitä vaivattomasti toimimaan.
Pitäisi mennä näin: poistoletku kiiinni, pumppu veteen, töpseli seinään ja uimuri yläasentoon ja pumpun pitäisi alkaa pumppaamaan. Mutta, mutta... se hurisee ja puhisee pihisee ja yrittää, mutta pisaraakaan vettä ei mene letkuun. Jos poistoletkun irroittaa, pumppu ottaa kierroksia ja pääsee vauhtiin ja vettä alkaa siirtymään niin kuin pitää. Huono puoli tässa "käynnistyksessä" on ympäriinsä lentelevä vesi kun poistoletkua ruuvataan paikalleen.
Meni sormi suuhun näinkin yksinkertaisen vehkeen kanssa, mutta miten nämä pumput tapaa toimia? :-)
Uppo-/vesipumppu ei pumppaa...?
5
4185
Vastaukset
- murroskulma
Ilma ei poistu pumppua upottaessa pumpunpesästä poistoletkun kautta koska se letku on lytyssä?
- Perza taas
Joo kyllä siellä letkussa on tilaa poistua ilmalle, on kokeiltu lättänällä poistoletkulla ja profiilisella ympyräletkulla, ei tapahu mitään, nada. Laitettiin tilalle ilmausnapilla oleva laatu(?)pumppu ja homma toimii laakista. Eipä taida Clen Twin-IT 300 soveltua tarkoitukseensa, ostakaa palautusoikeudella...
- Perza 69
Vielä; siis uppovedessä voi ilmata kääntämällä pinnan alla ylösalaisin ja toimii sen jälkeen kuten olettaa, mutta matalassa vedessä ilmaaminen on hermoista kiinni. :-)
- murroskulma
Perza 69 kirjoitti:
Vielä; siis uppovedessä voi ilmata kääntämällä pinnan alla ylösalaisin ja toimii sen jälkeen kuten olettaa, mutta matalassa vedessä ilmaaminen on hermoista kiinni. :-)
Juu... nuo "halpispumput" ovat toisinaan haastavia vehkeitä... lieneekö sitten juoksupyörän vai pumpunpesän vika.
Toisaalta myös "tonneja" maksavien uppopumppujen ilmaaminen saattaa olla varsin työlästä.
Itselläni on pihakaivossa kesäisin käytössä kasteluvedelle kaikkein halvin löytämäni uppopumppu jota saa ensimmäisellä kerralla kutitella pitkään, mutta kun sen saa pumppaamaan, toimii se kuin junan vessa... ellei höräise ilmaa ;-)
- ensin imut
imet sieltä letkun päästä voimakkaasti niin pelittää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043065Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391580Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881332
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461294Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481196Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121158Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119989Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793