Herättääkö ajatusta ?

13115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kyllähän se pedon merkin alkuoireilta vaikuttaa

Äänestä

tulee mieleen, että aloittaja on sekaisin

Äänestä
  • sekaisin olet sanoi :
    tulee mieleen, että aloittaja on sekaisin
    __________
    Jaa missä kohden aloittaja oli väärässä??

    Äänestä

Ilmestyskirjan 13:16-17. Siinä puhutaan pedosta ja pedon merkistä, joka pakotetaan ottamaan oikeaan käteen tai otsaan. Ilman tätä merkkiä ei ole lupa ostaa eikä myydä mitään.

Äänestä

Mielikuvilla voi olla joskus mukava pelailla mutta ei mielikuviin tarvitse tosisaan uskoa.

Äänestä

Hei,
joskus 90-luvulla oli muotia maalailla kauhukuvia tulevista viimeisistä ajoista. Tällöin näytettiin nuorillekin yhtä pelottavaa videota viimeisistä päivistä, jossa piti ottaa mikrosiru ihon alle. Ilmestyskirjan antikristukseksi on ehdotettu milloin ketäkin keisari Nerosta paaviin, Yhdistyneisiin Kansakuntiin, EU:hun ja niin edelleen.

Minusta tämä eri tahojen demonisointi aikojen saatossa näyttää hyvin sen, miten Raamattua tulkitaan aina oman ajan valossa. Muutos ja uudet asiat herättävät aina ihmisissä vastarintaa ja jopa saatanan kätyriksi tulkintaa. MInusta ilmestyskirjassa ihan selkeästi sanotaan että kyse on sitten selvästä, uskonnollisesta valinnasta, palvotko antikristusta vaiko etkö. Että ei tarvitse elää polvet tutisten miettien jokaisen uuden asian kohdalla, onko tämä nyt saatanasta, vaan voi keskittyä elämän hyviin puoliin ja luottaa Jumalaan.

SInikka-pappi

Äänestä
Aloittaja

Minkä teet jos siru laitetaan ainoaksi maksuvälineeksi ?
Jo nyt suunnitellaan käteisestä rahasta luopuumista, valitsemisen vapaus poistuu.

Olen tekniikan ihminen ja silti sitä vastaan.
Ei asia ole uusi vaikka Sinikka niin meinaakin. Siruja tehtiin jo ainakin 30-vuotta sitten, siis nuita ruiskulla laitettavia, ainakin silloin näin ekakerran, voi olla vanhempaakin perua.

Jumalaan luotan, mutta saatanasta on moni asia, niin kuin Raamattu sanoo lopunajoista, meinaako Sinikka jotta lopunajat on kaaakana ?

Äänestä

Ei tule. Erikseen on sitten kaiken maailman lahkolaiset jotka näkee jokaisessa nykyajan kehityksessä jonku maailmanlopun meiningin ja tosta oikeastaan tuli mieleen, että turhaan olette huolissanne tuon kehittely kaikille saatavaksi vie vielä niin monta vuotta, että ensin ehtii tulla se teidän pelkäämä homojen invaasio:O

http://www.youtube.com/watch?v=UmTXCii8lik

Äänestä
Aloittaja

Noh, noh, värkit on jo valmiina.
Jopa Suomessakin onnistuu jos halutaan.
Mistäkö tiedän ? Toin Veken kanssa valokaapeli ekana Suomeen aikanaan siitä lähtien labratöitä.
En ole lahkolainen, vaan pelkkä Raamatuntutkija.

Mutta mitä on nykyaika ?
Sanon yleensä nykkyaika, koska keskiajallakin sanoivat elävänsä nykyaikaa.

Äänestä
  • Aloittaja

    Hieno nikki kyllä tuo roti....
    Ootko rekannu ?

    Äänestä

  • Tunnetaankohan ?
    Teitkö kuituverkon Otaniemeen ?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Mikko.ka kirjoitti:

    Tunnetaankohan ?
    Teitkö kuituverkon Otaniemeen ?

    Tein, tais olla vuonna 87 kun eka kaapelointi tehtiin.
    Sinne tuli muistaakseni Suomen ensimmäinen " netti ".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


arto.lohvansuu kirjoitti:

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/ei-enaa-pankkikorttia-mikrosiru-ihon-alle/1186779

Tuleeko mieleen Raamatunkohtia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu