Seksuaalirikosten uhrit, saitteko vaatteenne takaisin?

missä vaatteeni?

Vein vaatteeni poliisilaitokselle tutkimuksiin raiskauksen jäljiltä, mutta en ole saanut vaatteitani takaisin ja nyt tutkinnat on lopetettu. Entä te muut? En kyllä varmaan haluaisi pitää vaatteita enää huonojen muistojen takia, mutta oisin voinut vaikka kirppikselle viedä. Vielä kun nuo vaatteet olivat suht kalliita ja uusia kun niitä pidin...

3

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mimmiliini1

      Ota yhteyttä poliisilaitokseen ja kysy, että mitä vaatteille tapahtui tutkinnan jälkeen, onko niitä mahdollisuus saada takaisin, koska myisit ne pois.

      Mun vaatteita ei tutkittu, joten ne jäi mun käsiteltäväksi. Heitin vaatteet hieman myöhemmin tapahtuneen jälkeen roskiin, koska en sietänyt niitä enää silmissäni.

    • missä vaatteeni?

      Hmm, etteivät olisi hävittäneet? Koska harva uhri varmaan niitä vaatteita enää haluaa käyttää koska liittyvät huonoihin muistoihin.. Mutta luulisi nyt heidän edes kysyvän, haluaako joku omaisuutensa takaisin??!! Olinkin aikeissa myydä vaatteeni pois, en usko että niitä pystyisin enää katselemaan kaapissani saati pitämään... Niistä olisi voinut vähän rahaakin saada koska olivat melkein uusia kaikki..

    • Kysymällä selviää, että ovatko hävittäneet. Tuo veikkailu, miten joku muu uhri toimisi on sinänsä ihan turhaa, koska näkemyksiä on niin monta, mutta totta se on kyllä, että harva säilyttää väkivaltaan liittyviä vaatteita.
      Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      166
      2169
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      15
      2146
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1622
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      129
      1554
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      473
      1333
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      84
      1110
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      54
      961
    8. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      901
    9. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      360
      829
    10. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      234
      824
    Aihe