mua on kutsuttu usein pitsanaamaksi ja akneapinaksi... mut mulla on lääkärin määräämä aknelääke mut mult ei vaa lähe nää finnit. joskus on paremman näköne naama joskus iha kauhee..:c. huolehdin kasvojen puhdistuksesta ! mutta kysymys kuuluu haittaakse poikii nii paljon.. ? mulla on oikeestaan vaan otsassa ja nenän alueella:/
t. 15w tyttö
t. 15w tyttö
Vastaukset 6
Vanhimmat
ei haittaa. Purista finnit ja puhdista palasaippualla niin pysyy poissa.
Eipä erityisemmin kunhan peität ne.
no ent jos ei meikkaa ollenkaa :/ ku oon kuullu myös et jos jtai meikkivoiet käyttöä ni naama tukkeutuu tai jtn:s
Totta. Ja joskus liian voimakkaat hajuvedet/saippuat tms. tekee lisää finnei kans. Jätä meikkivoiteet ja puuteri vaikka ne ois 'ihoa hoitavii' koska vaik ne hoitais ni myös vahingoittaa. Ja vaik ois rasvanen iho ni aina käytä kosteutusvoidetta. Se auttaa kans. Jos on punasuuden kanssa ongelma pistä aloe veraa kasvoihi. Ja ÄLÄ puristele ja yritä koskee ihoon mahollisimman vähän. Kokeile noita, itellä lähti akne jo melkeen kokonaan noilla ! :)
kiitti paljonn tosta oli apua !:):) en onneks käytä enää hajuvesii ko ehkä juhlis, migreenin takia :/ ja saippuaa en käytä naamaa (: kokeilen heti tänää aloeveraa ! ja oon puristellu niitä ja kyllä tuli kaduttuu tän jälkee D:
kyllä ellei sinulla ole 70:DD rintoja