avast

saako noita mainoksia pois ilmaiversijosta?

8

295

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei saa pois. Jos haluat mainoksettoman virustorjunta ohjelman niin kannattaa asentaa MSE.

      • Defender on huonoin

        Windows Defender (aiemmin MSE) suoriutui kaikkein huonoiten virusten tunnistuksesta eikä saanut edes AV-Testin sertifikaattia. Valtaosa viruksista jää huomaamatta, sama kuin käyttäisi konetta kokonaan ilman tietoturvaohjelmistoa.
        http://www.av-test.org/en/tests/home-user/windows-8/janfeb-2013/

        Kannattaa vaikka AVG Free asentaa win8-koneeseen, joka nykyään on paras ilmainen antivirus.


    • Ei ole paras eikä sitä kannata asentaa koska ainakin tällähetkellä Windows 8 on aika turvallinen käyttis Defenderin kanssa. AVg vaan hidastaa sen käyttöä ja kevyempia vaihtoehtoja on olemassa kuten Panda Cloud.

      • Defender on huonoin

        AV-testin performance-testeissä AVG on kyllä 2x nopeampi kuin Defender. Eli Defender myös hidastaa konetta paljon enemmän.


      • Defender on huonoin
        Defender on huonoin kirjoitti:

        AV-testin performance-testeissä AVG on kyllä 2x nopeampi kuin Defender. Eli Defender myös hidastaa konetta paljon enemmän.

        Panda Cloud on myös vähän hitaampi kuin AVG Free, eikä tunnista viruksia läheskään yhtä hyvin.
        Windows Defenderiin verrattuna tosin Panda on paljon nopeampi ja parempi vaihtoehto, on AV-Testin sertifikaattikin ja todella hyvin löytää viruksia Defenderiin verrattuna.


      • PPAP2
        Defender on huonoin kirjoitti:

        Panda Cloud on myös vähän hitaampi kuin AVG Free, eikä tunnista viruksia läheskään yhtä hyvin.
        Windows Defenderiin verrattuna tosin Panda on paljon nopeampi ja parempi vaihtoehto, on AV-Testin sertifikaattikin ja todella hyvin löytää viruksia Defenderiin verrattuna.

        Täytyy kuitenkin muistaa, että MSE / defenderillä on yli 20 miljoonaa käyttäjää. luinka uskottava on siis väite siitä, ettei MSE toimi?


    • Hieman vaikuttaa valetestiltä.

      • Defender on huonoin

        AV-Testin eivät ole valetestejä, kysessä on yli 15 vanha ja ehkä tunnetuin ja luotettavin riippumaton tietoturvan tutkimusinstituutti. Kyseessä ei ole minkään teinihörhön päästään heittämät numerot jonnekin epämääräisille nettisivuille.

        Itse en keksi mitään kritisoitavaa noista AV-testin testausmenetelmistä. Esim. performance-testit ovat pitkiä ja toistetaan 7 kertaan ja lasketaan keskiarvot, ettei edes satunnaiset vaihtelut vaikuta tuloksiin vaan saadaan luotettava tulos keskimääräisestä koneen hidastumisesta.
        Selostukset AV-testin kaikista testausmenetelmistä löytyvät kyllä noilta sivuilta ja voit lukea ne ja yrittää keksiä jotain asiallisempaa kritisoitavaa testausmenetelmistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      457
      2016
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      828
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      39
      824
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      33
      816
    5. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      443
      771
    6. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      741
    7. Somesta tuttu lääkäri Ari Miettinen on kuollut

      Somesta tuttu lääkäri Ari Miettinen on kuollut. Asian vahvistaa hänen puolisonsa ja leski. Miettinen kuoli traagisesti 3
      Salaliittoteoria
      2
      720
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      675
    9. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      620
    10. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      606
    Aihe