Aikaisempi Pullerin urheilutalon kustannusarvio oli 14,6 miljoonaa ja nyt se on pudonnut 13,1:een miljoonaan....mutta paljonko se menee taas pitkäksi??? Harjoitushalli meni 1,3 miljoonaa yli arvion ja ilman mitään virallisia kuponkeja. Eiköhän Pullerin projektikin loppupeleissä lähene 20 miljoonan pyykkiä ja selitykset ovat jo valmiina, yllätykset maapohjassa, yleinen kustannustason nousu, hallin muunneltavuuden aiheuttavat yllättävät ongelmat, tavarantoimittajien vaikeudet, yms. yms.
Jorma rakennuttaa.....
Onnistuis nyt kerran
9162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Luulotautinen persupessimisti vauhdissa! Epäillä pitää aina kaikkia hankkeita ja keksiä mollaamisen aihetta jo etukäteen.
Tässä kaupungissa on vaan määrättyjä tahoja, joiden ei kannattaisi ruveta vetään minkäänlaisia rakennusprojekteja missä maksumiehinä on kaupungin veronmaksajat. Tuppaa meneen säännöllisesti kaikki projektit ihan vihkoon. Parempi olisi rakentaa vaan omista tarveaineista vaikka linnunpönttöjä, siihen riittää juuri ja juuri oma laskutaito, rakennustaito ja budjetti. Tää on niin nähty!!!!
On se kumma kun kaupungin rakentamat paikat ylittää budjetit säännöllisesti, syytetään persuja. Näitä on tehty pielen jatkuvasti, aikaa enne persuja. Kyllä se vika on aivan muualla, ei valvota eikä sanktioida rakennuttajaa. Urakat on urakoita ja piste.
Kaupunki takaamaan taaaas tai siis maksamaan yhtiön velkaa. Veikkaan että ollaan tosi lirissä kohta näiden velkojen kanssa ja hyvä jos kunta palvelee kohta enää muuta kuin kirjastopalveluissa kun rahat syydetään parkki- ja pelihalleihin.
Parkkihallit on viisas satsaus tulevaisuuteen.
Joo, niitä kuulemma tarvitaan sitten kun öljy on loppunut!
Rakentaja on kaupunki ei kukaan yksityinen ja hanke on loistava! Hämeensaari kuntoon ja kaari kumoon. Missähän urakoissa laskelmat muuten pitää????? Yksi on vastaan tullut.
Viisaita nää hallien ja rokkilavojen rakentamiset tietysti on jos ollaan valmiit uhraamaan terveys- ja vanhuspalvelut niiden alttarille. Niin se vaan on ettei rahat riitä kaikkeen.
Mitähän se kaupunki oikein rakentaa? En ole tavannut rakennusmiehiä jolla hml logot vielä työmailla!? Vai olisko ne joutuneet ottamaan haltuun jonkin konkkafirman ?
Kaupunki on tilaaja, kyllä ne rakentajat ovat firmoista-löytyyköhän suomalaisia yhtään?
Urakat pitää jos niissä tiukat klasuulit, silloin menee rakentajan "piikkiin" Tämän takia kilpailutetaan ja otetaan selvää asioista, maaperä jne..tosin kehno valvonta ja leväperäisyys kostautuu AINA veronmaksajille.