Mikäli jollakin on jotain tietoa sukunimen Murto alkuperästä, tai historiasta edes pienimmissä määrin, niin otan nöyrimmin vastaan.
Itse en tosiaan ole löytänyt juurikaan mitään.
Murtonen on tietääkseni käännetty Mecklinistä.
Murto
12
2985
Vastaukset
- gdhuhi
Käännös, väännös vai hatustarepäisy?
Murto kuulostaa ihan paikan tai talon nimeltä, joten eiköhän se sitä kautta ole sukunimeksi päätynyt.
... Kansalaisen karttapaikka, hakusana "murto" -> 146 kpl, sisältäen taloja, peltoja, kyliä, ja joku virtaveden osakin. - tietoa löytyy
Laajin aiheesta tehty kirja Mikkonen, Paikkala: Sukunimet. Viimeisin painos on vuodelta 2000, joten ei löydy kirjakaupoista, kirjastoista kyllä.
- pisterivi1
Murto varsin yleinen sukunimi. inäkin tunnen muutaman heistä.
Murto Lkm Miehet Naiset Suomessa Ulkomailla
Nykyisenä nimenä 1279 646 633 1195 84
Entisenä nimenä 518 26 492 484 34
Kuolleilla 834 328 506 803 31
Yhteensä 2631 1000 1631 2482 149 - pitkäpiimänen
Ainakin meilläpäin nimet Murto ja Murtola sekä Murtonen talonnimestä (alk.torppa) Läpimurto
- Skiddi
Tiedän että minun isäni oikea sukunimi oli Murto ennen kuin hänen isäpuolensa adoptoi hänet ja hänen siskonsa. Tänä päivänä heidän nimensä on Vesterinen.
Se Muron suku oli militääri perhettä. - Kissallinen
Ainakin Vuorentauksen ( Ylöjärvi) ja Lielahden (Tampere) alueella on menneinä vuosikymmeninä asunut Murtoja. Voi asua vieläkin. Osa on sukulaisiani isoäidin kautta.
Tuomas Salste: Sukunimi-info: http://www.tuomas.salste.net/suku/nimi/murto.html
- suvunjäsen
Murto sukua on ollut ainakin Kuusamossa Tavajärvellä, alueella, joka jäi sodissa Venäjän puolelle ja suku muutti muualle. Kalle Murto on kirjoittanut ansiokkaan sukuteoksen tästä sukuhaarasta.
Eri asia on sitten, ett- varmaankin muualla Suomessa on samaa sukunimeä, Mutta heidän alkuperänsä on kokonaan toinen. Kun kysuyit asiaaa, niin ei saa selville, mistä päin maata olet ja onko mitään tietoa ukista tai mummosta, eli vanhmemmista sukupolvista.
Olen tutkinut Määttä sukua paljon ja Kuusamon Murto liittyy vahvasti Määttä sukuun. - Anonyymi
Mun Sirpa sisaren isä on Vilho Murto ja veljensä Väinö Murto on kotoisin Raudasta jostain Suojärveltä asuneet evakkona Lappeenrannassa, itse olen eri isästä Raili
- Anonyymi
Mulla kanssa sama murto suku suojärveltä tarkemmin Hyrsylän mutkasta sieltä evakkoon Juukaan ja sieltä Joensuuhun jotenkin näin se meni sitä haaraa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mulla kanssa sama murto suku suojärveltä tarkemmin Hyrsylän mutkasta sieltä evakkoon Juukaan ja sieltä Joensuuhun jotenkin näin se meni sitä haaraa
Olet sukua minun vaimolle
- Anonyymi
Oiva Murto Varkaus
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14510820
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414135Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323612Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352664Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591582Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981577Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?741435Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396