Murto

MurtoJ

Mikäli jollakin on jotain tietoa sukunimen Murto alkuperästä, tai historiasta edes pienimmissä määrin, niin otan nöyrimmin vastaan.

Itse en tosiaan ole löytänyt juurikaan mitään.

Murtonen on tietääkseni käännetty Mecklinistä.

12

3030

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdhuhi

      Käännös, väännös vai hatustarepäisy?

      Murto kuulostaa ihan paikan tai talon nimeltä, joten eiköhän se sitä kautta ole sukunimeksi päätynyt.

      ... Kansalaisen karttapaikka, hakusana "murto" -> 146 kpl, sisältäen taloja, peltoja, kyliä, ja joku virtaveden osakin.

    • tietoa löytyy

      Laajin aiheesta tehty kirja Mikkonen, Paikkala: Sukunimet. Viimeisin painos on vuodelta 2000, joten ei löydy kirjakaupoista, kirjastoista kyllä.

    • pisterivi1

      Murto varsin yleinen sukunimi. inäkin tunnen muutaman heistä.
      Murto Lkm Miehet Naiset Suomessa Ulkomailla
      Nykyisenä nimenä 1279 646 633 1195 84
      Entisenä nimenä 518 26 492 484 34
      Kuolleilla 834 328 506 803 31
      Yhteensä 2631 1000 1631 2482 149

    • pitkäpiimänen

      Ainakin meilläpäin nimet Murto ja Murtola sekä Murtonen talonnimestä (alk.torppa) Läpimurto

    • Skiddi

      Tiedän että minun isäni oikea sukunimi oli Murto ennen kuin hänen isäpuolensa adoptoi hänet ja hänen siskonsa. Tänä päivänä heidän nimensä on Vesterinen.
      Se Muron suku oli militääri perhettä.

    • Kissallinen

      Ainakin Vuorentauksen ( Ylöjärvi) ja Lielahden (Tampere) alueella on menneinä vuosikymmeninä asunut Murtoja. Voi asua vieläkin. Osa on sukulaisiani isoäidin kautta.

    • suvunjäsen

      Murto sukua on ollut ainakin Kuusamossa Tavajärvellä, alueella, joka jäi sodissa Venäjän puolelle ja suku muutti muualle. Kalle Murto on kirjoittanut ansiokkaan sukuteoksen tästä sukuhaarasta.
      Eri asia on sitten, ett- varmaankin muualla Suomessa on samaa sukunimeä, Mutta heidän alkuperänsä on kokonaan toinen. Kun kysuyit asiaaa, niin ei saa selville, mistä päin maata olet ja onko mitään tietoa ukista tai mummosta, eli vanhmemmista sukupolvista.

      Olen tutkinut Määttä sukua paljon ja Kuusamon Murto liittyy vahvasti Määttä sukuun.

    • Anonyymi

      Mun Sirpa sisaren isä on Vilho Murto ja veljensä Väinö Murto on kotoisin Raudasta jostain Suojärveltä asuneet evakkona Lappeenrannassa, itse olen eri isästä Raili

      • Anonyymi

        Mulla kanssa sama murto suku suojärveltä tarkemmin Hyrsylän mutkasta sieltä evakkoon Juukaan ja sieltä Joensuuhun jotenkin näin se meni sitä haaraa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla kanssa sama murto suku suojärveltä tarkemmin Hyrsylän mutkasta sieltä evakkoon Juukaan ja sieltä Joensuuhun jotenkin näin se meni sitä haaraa

        Olet sukua minun vaimolle


    • Anonyymi

      Oiva Murto Varkaus

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      275
      3908
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      74
      3500
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      151
      2522
    4. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      56
      2286
    5. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1902
    6. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1727
    7. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      30
      1278
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      33
      1275
    9. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      48
      1189
    10. Uskotko että vielä

      Kohtaisimme?
      Ikävä
      25
      1168
    Aihe