mitä töitä kuuluu hallinto-oikeuden sihteerin tehtäviin ? onko valtiolle vaikea päästä töihin, entä palkkaus ?
valtio työnantajana
7
2756
Vastaukset
- isoveli valvoo
Suhteilla mennään yleensä. Palkka ok, mutta riippuen paikasta, työilmapiiri voi olla todella syvältä. Kukaan ei tervehdi uutta ihmistä ja kohdellaan kuin ilmaa. Lojaali täytyy olla ja tottua hitaaseen, byrokraattiseen ja vanhanaikaiseen toimintamalliin. Ketään ei saa arvostella, varsinkaan esimiehiä. Valtion virkamiehiä kytätään ja stalkataan.
- Hakenuttosissaan
Olen hakenut useita valtion työpaikkoja heidän nettihakunsa kautta. Mihinkään hakemukseen ei ole vastattu, saati ilmoitettu, ketkä on valittu, saati miksi ei pääse edes haastatteluun tai miksi ei valita. Outoa hommaa..., monikin työ kiinnostaisi, mutta jos on pätevä eikä edes mitään vastata, niin miksi?
- näin menee
No, nehän paikat menee suhteilla omille lapsille, tuttavan tuttaville ja kamujen kamuille. Jotkut menee tiskin alta te-keskuksen kautta.
- oma kokemus
Ei valtiolle ole erityisen vaikea päästä töihin. Haastatttelu- ja valintajärjestelnät ovat selkeät, pätevä pääsee töihin oli suhteita tai ei.
- Valtiolainen
Itse olen pitänyt valtion hommista enemmän kuin yksityisen puolen töistä. Ja meillä ainakin työporukka on ollut todella mahtava. Ymmärrän kyllä että virkoihin on hankala päästä, sillä kaikki työpaikat on pakko kuljettaa julkisen haun kautta, vaikka talon sisältä on jo osaava tekijä tiedossa. Itse sain jalan oven väliin opintoihin kuuluvan työharjoittelun kautta.
Plussat:
- alemmilla toimihenkilöillä (sihteereillä), palkka kohtuullinen
- hyvät työsuhde-edut
- pääsääntöisesti hyvät toimitilat ja ohjelmistot
- mielenkiintoiset työtehtävät
- etenemismahdollisuudet: mitä kauemmin olet ollut töissä, sitä helpompi on edetä
Miinukset:
- työturvallisuus
- ehdoton salassapitovelvollisuus
- osa työtehtävistä melko rutiininomaisia, ei variointia, ei työtehtävien kiertoa
- tietyt virat vaativat tietyn (yliopisto)tutkinnon- ei voi luottaa ei
Miinuksiin voisi laskea taustaselvitykset lähes kaikesta (mukaan lukien milloin lähdet töihin, milloin viet roskat, tuletko ajoissa vai myöhään töihin, kenen kanssa puhut, mitä ostat kaupasta, sähköpostien urkkiminen, poliittiset mielipiteet jne jne) ja valtiollinen vakoilu sekä vakoilijoiden soluttautuminen virkamiehiksi. Kehenkään ei voi luottaa.
- Anonyymi
Kyllä silti kelpaa.Suomessa kolme työntekijää maksaa palkan yhdelle valtion virassa olevalle työntekijälle.Suhteessa esim Sveitsissä 9 työ tekijää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait683362Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41194- 22974
Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3970Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68810Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60744Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es34725Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45709Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29663Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4647