Vihille ilman stressiä?

Hääyö

Haluatteko juhlalliset ja tunnelmalliset kirkkohäät vähällä vaivalla? Hääyössä se on mahdollista. Riittää kun tulette paikalle ja sanotte ”tahdon”, seurakunta järjestää kaiken muun ja tarjoaa vielä mainiot kakkukahvit juhlan kunniaksi.

Tämän vuoden ensimmäinen Hääyö Tampereella järjestetään helatorstain aattona 8. toukokuuta Finlaysonin kirkossa. Toinen Hääyö on joulukuussa 11.12.13.

Ilmoittautuminen toukokuun Hääyöhön alkoi 2.4. ja päättyy 30.4. Hääyöhön voi ilmoittautua arkisin kello 9–11 ja 13–15 soittamalla numeroon 040 804 8151.

Kirkollinen vihkiminen edellyttää, että molemmat ovat Suomen ev.lut. kirkon rippikoulun käyneitä jäseniä. Jos toinen vihittävistä kuuluu muuhun kristilliseen uskontokuntaan, ottakaa yhteys esteiden tutkintaan p. (03) 219 0228. Vihkiparin pitää suorittaa avioliiton esteiden tutkinta omassa kotiseurakunnassa vähintään viikkoa ennen Hääyötä ja tuoda todistus esteiden tutkinnasta mukanaan Hääyöhön.

Tiedustelut: seurakuntapastori Merja Halivaara, 050 587 5001, [email protected]

Hääyö myös Facebookissa www.facebook.com/tampereenhaayo

2

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinituuliavaikkasta

      Tuo olis niin meitä varten! Juuri oon miettinyt miten pääsis naimisiin ilman juhlia mutta tulis kans siunatuksi avioliittoon.. Mutta mutta kun on pieniä lapsia ja uusioperheessä niin tuo yö.. voisko siinä samalla viettää ristiäisiä?

    • pappiTUrust

      Ristiäiset ja vihkimisen voi mainiosti yhdistää. Vihkiminen toimitetaan tällöin ensin, mutta molempia kaavoje ei tarvitse käydä kokonaan läpi, vaan esim yksi Isä Meidän -rukous riittää. Tapa on suhteellisen yleinenkin nykyään.

      Kymmenisen vuotta sitten me papit pohdimme synodaalikokouksessa pitäisikö uuteen käsikirjaan luoda yhdistelmäkaava vihkimistä ja kastetta varten. Kiivaan keskustelun jälkeen kaavasta luovuttiin. Syynä oli, että lasten hankkimista ennen vihkimistä ei haluttu normalisoida, onhan se vastoin kirkon perinteistä opetusta. Tästä on tultu aika pitkä matka, nykyään nousee mediakohu jos pappi uskaltaa varoittaa rippikoululaisia esiaviollisesta seksistä.

      Itse kannatan perinteisiä arvoja, mutta kaava olisi silti ollut käytännöllinen, kun noita toimituksia kuitenkin tulee vastaan enkä näe mitään syytä kieltäytyä niitä toimittamasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      186
      7781
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5325
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      124
      4237
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      68
      2847
    5. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2469
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2380
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      10
      2284
    8. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    9. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      2169
    10. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      82
      2147
    Aihe