Kenkäkaupat Jyväskylässä

-harmistunut-

Millaisia kokemuksia teillä kanssaihmiset on kenkäliikkeiden toimintaperiaatteista täällä Jyväskylässä?

Ostin KOOKENKÄ liikkeestä 99€ maksavat ihanat Vagabond avokkaat jotka istuivat täydelliseti jalkaan mutta jo samana iltana huomasin molemmissa kengissä saumoissa repeämät.Olivat jalassa noin 4 tuntia. Noh kiikutin kengät takaisin liikkeeseen ja olettamus tietenkin oli että kengissäkin on jokin "takuu" ja saan samantien uudet tilalle...

Noh...nyt kengät on lähetetty Vaasaan suutarin arvioitavaksi voiko ne korjata... HALOO!!!!! Ostin uudet kengät...Jos haluaisin suutarilla paikatut kengät ostaisin ne käytettynä kirpputorilta. Ovat nyt olleet viikon "arvioitavana" ja kun soittelin niiden perään voin ehkä saada ne takaisin tällä tai ensi viikolla.
Tietenkin he olivat jo ystävällisesti varanneet uudet vastaavat odottamaan jos suutari ei pysty niitä korjaamaan mutta jo tällä maalaisjärjellä näin että niitä ei pysty korjaamaan ilman että se näkyisi.

Saapa nähdä kuinka käy... Ja tämä ei ole ensimmäinen kerta tässä kyseisessä liikkeessä kun olen käynyt tämän saman rumban läpi ja tuolloin vannoin etten koskaan enään astu jalallani tuohon liikkeeseen. Mutta kenkien ihanuus vei voiton tästä päätöksestä!!! Täytyy myöntää että kävin kaikki mahdolliset muut liikkeet läpi ennen tätä ostopäätöstä mutta ainoat vastaavat oli vain tuolla liikkeessä.

Onko muilla samoja kokemuksia tälläisestä? Sillä tämänmoiseen käytäntöön en ole törmännyt missään muualla liikkeessä tälläisessä tapauksessa. Aina olen saanut heti käteen uudet jos kengissä ilmaantunut ongelmia.

8

1539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Topman-Tane

      Kiinassa tehdään kiinalaista ja hölmöt maksavat niistä.

    • korkokengissä

      Ei ole ostajan pakko suostua myyjän ehdotukseen että kenkiä korjattaisiin .Itse en viimeksi suostunut ja vaadin uudet tilalle ja sainkin.Nuo korjausreissut on monesti turhia koska jos kenkä alunperin on ollut huonosti tehty-ne tahtoo korjattuna hajota samasta paikasta.

    • einari närvistö

      Nekkula on hyvä kenkäkauppa. Ostin sieltä vuonna, olikohan se 1976 kiiltonahkakengät ja ne on mulla vieläkin sapattikenkinä. Täytyy varmaan kohta mennä taas sinne kenkäostoksille.

    • Ei jyväskylästä

      Kengät kannattaa ostaa spartoosta on malleja riittävästi.

    • petetty.

      minä ostin muutama vuosi sitten kalliit talvijalkineet pajalan kengästä,eka kävelyllä huomasin,että toisen k.engän sauma kiertyi jalan alle..palautin enkä saanu rahojani takaisin.ei ollu vastaavaa mitään,myyjät kiiruhtivat juoruilemaan. vasta kevään tullen sain jotkut kalossit.miten menet tallven jos ainoat rahasi on siellä kaupassa.

    • Lutakon Eliittiä

      Omat laadukkaat kengät tulee pääsääntöisin ostettua Englannista ja Italiasta, turha valittaa jos alennuksesta ostetut markettitkengät ei kestä.

    • pliiiiiss

      Valmistajan valmistamat huonolaatuiset kengät eivät johdu liikeestä ja uusia ei voi antaa tilalle jos esim Vagabondilta ei anneta siihen lupaa :)

    • Sammakkomies

      Miesasiakkaana olen aina saanut laadukkaita kenkiä Haloselta ja Ecco-kenkämyymälästä (Forumissa). Kummassakin myös asiantunteva henkilökunta palvelemassa kenkäostoksissa. Aivan älyttömän kalliita yleensä budjettiini nähden. Nytkin olen ollut taas työttömänä, mutta ostin Eccon myymälästä koko nahkaiset kesäkengät alkukesästä. Parempi yhdet laadukkaat kengät, kuin selkä- ja jalkakivut huonojen halpakenkien kanssa. Muistaakseni palautusaikaakin annettiin.
      Miehenä en ole niin kauneuden perään ja koska kokoni on 46, niin kenkiäni en yleensä muista myymälöistä saakkaan, jos näistäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      80
      4143
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      30
      3161
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      160
      2550
    4. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      14
      1875
    5. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1482
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1366
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1140
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      1009
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      38
      960
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      852
    Aihe