Koiran kanssa muutto omakotitalosta rivi- / kerrostaloon

Onko kellään kokemuksia muuttamisesta lapinkoiran kans
omakotitalosta kerros- tai rivitaloon ?
Meillä menee vuokraamamme omakotitalo kesäkuussa myyntiin ja
haluaisin kysyä miten koira tottuu erilaiseen ympäristöön, ikää koiralla vajaa kaksi vuotta ..
5550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Heippa! Olemme samassa tilanteessa. Meillä on vajaa kaksi vuotias porokoira, lapinkoira, karhukoira mix. Muutamme omakotitalosta rivitaloon tai kerrostaloon ensi syksynä. Onko teidän koira sisäkoira vai onko sillä ollut ulkona häkki tms. missä se asuu?

Äänestä
  • Eli päivällä koira on pihalla ja yöt nukkuu sisällä. Vähän kyllä jänskättää,miten tässä käy? Ei kyllä haluais tästä ihanasta karvaturrista luopua!! Onneks on silloin muuttohetkellä kesäloma..

    Äänestä

Kyllä se siitä, heti vaan yksinoloharjotuksia, koirat ovat yllättävän sopeutuvaisia ja oppivaisia, jos niitä vain tuetaan hiukan: Kielletään reagoimasta haukkumalla talon ääniin/ ohjataan mielenkiinto johonkin muuhun kivaan; yksinjäädessä purunami ja radio päälle taustameteliksi, niin kerrostalon äänet eivät ole päällimmäisinä; reilusti lenkitystä ja tekemistä, ettei ole laittaa sitä ylimääräistä energiaa haukkumiseen. Eroahdistuksen hoidossa käytettävistä menetelmistä on apua ja tukea uuteen paikkaan totutellessa, esim feromoni-haihdutinta voi käyttää alussa.

Onnea uusiin koteihin!!

Äänestä

suomenlapinkoira ei hauku kun sen on opettanut pennusta saakka.Itse asun rivitalossa ja ei ole ikinä haukkunut toisia koiria ei kissoja vaikka ikkunasta näkee.Ei edes ovikelloa hauku vaan murissee vain.Kun käsken niin kyllä haukkuu.

Äänestä

Meillä on nyt ollut tavoitteena noi yksinoloharjoitukset. Koiramme on paljon sisällä meidän kanssa mutta sillä on häkki ulkona. Siellä se viihtyy todella hyvin syöden luita yms. Ollaan tehty yksinoloharjoituksia. Jostain syystä koira ei ahdistu pihalla ollenkaan, ei siis hauku perään eikä oikeastaan hauku ollenkaan mitään. Sisällä se taas aloittaa mahdottoman metelin kun jää yksin. Toivottavasti nää yksinoloharjoitukset puree ennen kuin muutto on edessä. En oikeen murehdi mitään muuta kuin tuota yksinoloa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaj2 kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia muuttamisesta lapinkoiran kans
omakotitalosta kerros- tai rivitaloon ?
Meillä menee vuokraamamme omakotitalo kesäkuussa myyntiin ja
haluaisin kysyä miten koira tottuu erilaiseen ympäristöön, ikää koiralla vajaa kaksi vuotta ..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu