Koiran kanssa muutto omakotitalosta rivi- / kerrostaloon

kaj2

Onko kellään kokemuksia muuttamisesta lapinkoiran kans
omakotitalosta kerros- tai rivitaloon ?
Meillä menee vuokraamamme omakotitalo kesäkuussa myyntiin ja
haluaisin kysyä miten koira tottuu erilaiseen ympäristöön, ikää koiralla vajaa kaksi vuotta ..

5

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samassatilanteessa

      Heippa! Olemme samassa tilanteessa. Meillä on vajaa kaksi vuotias porokoira, lapinkoira, karhukoira mix. Muutamme omakotitalosta rivitaloon tai kerrostaloon ensi syksynä. Onko teidän koira sisäkoira vai onko sillä ollut ulkona häkki tms. missä se asuu?

      • kaj2

        Eli päivällä koira on pihalla ja yöt nukkuu sisällä. Vähän kyllä jänskättää,miten tässä käy? Ei kyllä haluais tästä ihanasta karvaturrista luopua!! Onneks on silloin muuttohetkellä kesäloma..


    • Kyllä se siitä, heti vaan yksinoloharjotuksia, koirat ovat yllättävän sopeutuvaisia ja oppivaisia, jos niitä vain tuetaan hiukan: Kielletään reagoimasta haukkumalla talon ääniin/ ohjataan mielenkiinto johonkin muuhun kivaan; yksinjäädessä purunami ja radio päälle taustameteliksi, niin kerrostalon äänet eivät ole päällimmäisinä; reilusti lenkitystä ja tekemistä, ettei ole laittaa sitä ylimääräistä energiaa haukkumiseen. Eroahdistuksen hoidossa käytettävistä menetelmistä on apua ja tukea uuteen paikkaan totutellessa, esim feromoni-haihdutinta voi käyttää alussa.

      Onnea uusiin koteihin!!

    • helppo koira

      suomenlapinkoira ei hauku kun sen on opettanut pennusta saakka.Itse asun rivitalossa ja ei ole ikinä haukkunut toisia koiria ei kissoja vaikka ikkunasta näkee.Ei edes ovikelloa hauku vaan murissee vain.Kun käsken niin kyllä haukkuu.

    • samassatilanteessa

      Meillä on nyt ollut tavoitteena noi yksinoloharjoitukset. Koiramme on paljon sisällä meidän kanssa mutta sillä on häkki ulkona. Siellä se viihtyy todella hyvin syöden luita yms. Ollaan tehty yksinoloharjoituksia. Jostain syystä koira ei ahdistu pihalla ollenkaan, ei siis hauku perään eikä oikeastaan hauku ollenkaan mitään. Sisällä se taas aloittaa mahdottoman metelin kun jää yksin. Toivottavasti nää yksinoloharjoitukset puree ennen kuin muutto on edessä. En oikeen murehdi mitään muuta kuin tuota yksinoloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      3093
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1799
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1754
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1610
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1532
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      335
      1433
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      77
      1261
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1258
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1082
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1055
    Aihe