Minulla on muutama tuhat diakuvaa, jotka haluasin digitaaliseen muotoon. Kokeilin tasoskanneria, mutta siinä menee liikaa aikaa, vaikka laatu OK.
Onko kellään kokemusta skannauspalvelujen nykytilasta? Millä hinnalla kuvat saisi digitoitua ja millainen kokemus laadusta?
Ainakin resoluutio pitää olla niin hyvä, että rakeet erottuvat normaali harrastajafilmeistä. Lisäksi kuvat pitäisi olla skannauksessa sen verran hyvin valotettuja, että niistä saa korjailemalla sävyt irti. Ettei ole "puhkipalaneita" tai läpeensä mustia kohtia. Eli tavoitteena on saada sen verran hyvä skannaus että alkuperäisin ei periaatteessa tarvitse enää koskea.
Diojen digitointipalvelut?
5
208
Vastaukset
- hemmynen
ensimmäinen asia minusta on puhdistaa dioista pölyt.
toinen asia. kuvien karsiminen. 200 kuvaa on jo helppo skannata verrattuna 2000 diaan.
mulla on systeemit jolla kinodiasta saa 4800 dpi skannit.
hintaa vaikka 1 eur / kuva, täysikokoisena jpg tiedostona.
mutta ehtona että dioissa ei yhtään pölyä.
sähköpostini on aki piste komulainen et iki piste fi
voin myös lähettää mallia diakuvista jotka on skannattu jos lähestyt minua sähköpostitse. - jo digitoitu
Teetin diakuvien digitoinnin tällaisessa paikassa: http://tietomuuntamo.fi/ Jälki oli aivan hyvä ja hinta kohtuullinen, 35 senttiä/kappale. Muutamia yli-/ alivalottuneita kuvia joutui automaattivalotuksen jäljiltä vähän photoshopilla korjailemaan, mutta muuten olivat sellaisenaan käyttökelpoisia isompiinkin suurennuksiin. Automaattinen pölynpoisto toimii sen verran hyvin, että kuvia ei kannata mennä pyyhkimään.
- hemmynen
jälki aivan hyvä, kertto vähän. eli reso
- hemmynen
hemmynen kirjoitti:
jälki aivan hyvä, kertto vähän. eli reso
tulipa katsottua esimerkkikuvat tuosta paikasta. Fotonetin 600 dpi vakiossa kuvan koko 14.4*20,9 cm
minun menetelmällä saa 600 dpi kuvan 20*30 cm kokosena. - näin kävi...
ei onnistunut täällä, valotukset metsässä, värit kaakossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant679383Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.277397Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795856Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215590Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot314887HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.884521Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894291"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770