Yhteensä yli 50 000 euron netti- ja muihin petoksiin liittyviä syytteitä alettiin keskiviikkona puida Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa Turussa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013041716915276_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013041716915276_uu.shtml
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mahtoikohan olla sekin nettihuijaus, kun ostin eräältä kirppispalstalta Hackmaneja? Kantsii olla tarkka. Jos ne välineet ei tule, teen ilmoituksen. Myyjä ei ole ottanut yhteyttä sen jälkeen, kun laitoin rahat tililleen. Ei ollut suuri menetys, mutta jos ei laitakaan maksamiani, on kyseessä rikos. Onneksi on tiedot ja sp-viestit tallella! Ja netti-ilmoituksen kuvat. Turku oli kyseessä tässäkin. Huijarihan voi myydä tuotteet monelle ja periä rahat, mut itse tuotetta ei ole kuin kuvina.
Nuo Turun nettipetokset on tehty useilla eri nimillä, eli onko rikoksen tehnyt käyttänyt nimiä, jotka henkilöt oikeasti löytyvät jostain päin Turkua ja joilla on salainen puhnro? Aika törkeää!