Mitä sinä tuet? Onko moraalisi kunnossa?

Hävettääkö yhtään?

Dubain länsimaiset ahneita

Dubain kaupunki on rakennettu orjatyövoimalla. Työntekijät hankitaan Aasian maista ja heille maksetaan orjan palkkaa. Ihmisiä hyväksikäytetään ja heidät ajetaan siihen tilanteeseen, että moni aasialainen työntekijä tekee itsemurhan esim. hirttäytymällä.
Kaikki hienot rakennukset Dubaissa ovat orjatyövoimalla tehtyjä. Ne hienot ostoskeskukset ja muut rakennukset. Dubai ei hintatasoltaan ole mikään halpa kaupunki ja aasialaisen työntekijän palkka voi olla 200¿ kuussa.

Sen sijaan Dubaihin muuttavat länsimaiset ihmiset ovat heti vaatimassa vaikka mitä etuja. Lasten koulut, asunto, rantaklubin jäsenyys jne. kaikki pitäisi saada ilmaiseksi. Eihän nyt mistään sovi eurooppalaisen maksaa. Sinne mennään rahan perässä ja mistään ei olla valmiita maksamaan. Samoin Suomessa pärjätään hyvin ilman kodinhoitajaa, mutta Dubaissa tulee heti se valkoisen herran ylpeys ja pitää ottaa halpa kodinhoitaja ja samalla tuetaan taas ihmiskauppaa.

Dubain aasialaisilla ihmisillä on erittäin puutteelliset ihmisoikeudet. Heitä kohdellaan siellä kuin karjaa, esim. aiemmin orjatyöläisten kuljetukset puutteellisiin koteihinsa toimitettiin lava-autolla, mutta ihmisten paheksunnan vuoksi siirryttiin linja-autoihin.

Tämän halpatyövoiman käyttämisen vuoksi Dubain ja koko Arabiemiirikuntien sukupuolijakauma on täysin vääristynyt. Työikäisiä miehiä on paljon naisia enemmän, mikä taas aiheuttaa sen, että maahan on syntynyt jatkuvasti kasvava prostituutioongelma ja mm. se, ettei länsimainen nainen voi enää kulkea ilta-aikaan yksin ilman, että häntä koko ajan luullaan prostituoiduksi. Myös raiskaukset ovat jatkuvasti kasvussa. Ei ole harvinaista, että nainen siepataan autoon, ajetaan aavikolle ja raiskataan siellä.

Muuttamalla Dubaihin tukee tätä toimintaa, jossa arvostuksen kohteena on hienot rakennukset, uudet autot, rikkaus, muulla ei sitten väliä. Ei silläkään, että köyhiä, epätoivoisia ihmisiä hyväksikäytetään siinä maassa jatkuvasti.
Siellä sitten eurooppalaiset kotirouvat shoppailevat hienoissa ostoskeskuksissa ja sehän ei yhtään haittaa, että tämänkin on mahdollistanut räikeä orjatyövoima ja ihmiskauppa.

Samoin Dubain kaupunki on vuosikymmeniä haalinut pieniä poikia kamelinratsastajiksi ja pilannut näiden terveyden ja tulevaisuuden. Nyt nämä ratsastajat ollaan korvaamassa roboteilla, mutta tässä taas esimerkki Dubain käyttämästä työvoimasta. Sopiihan lapsia ja köyhiä hyväksikäyttää. Raha on se mikä ratkaisee.

Dubaissa myös työpaikkailmoituksissa selkeästi ilmoitetaan kenelle työpaikka on suunnattu. Tämä on taas aiheuttanut mm. sen, että Arabiemiirikunnissa on maailman suurin nuorisotyöttömyys. Yksinkertaisesti tilanne on se, ettei edes Arabiemiirikuntien kansalaisille ole enää työtä, kun eihän heidän sovi työskennellä missään ns. " tavallisen pulliaisen" työssä esim. taksinkuljettajana, joten heitä sitten on työttömänä.


http://www.vauva.fi/keskustelu/285765/ketju/dubain_lansimaiset_ahneita

5

245

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhuuhuh

      törkee maa

    • sairas paikka!

      olen käynyt siellä ja ap on aivan oikeassa! Ei koskaan enää!

    • 12+1

      Kaikkea soopaa tänne kirjoitetaankin! Onneksi järkevät ihmiset eivät usko tällasia Münchhausenin tarinoita. Ehkä tietynlainen itselämpiävä porukka jotka toistelevat toisilleen samoja mantroja.

      • 546456

        Päivystäjänä kiirehdit äkkiä kiistämään ihmiskaupan ja orjatyövoimankäytön Dubaissa, Dubaihan on edistyksellinen demokratia josta Suomenkin pitäisi ottaa mallia naisten ja työläisten kohtelussa.


      • älkäämenkösinne
        546456 kirjoitti:

        Päivystäjänä kiirehdit äkkiä kiistämään ihmiskaupan ja orjatyövoimankäytön Dubaissa, Dubaihan on edistyksellinen demokratia josta Suomenkin pitäisi ottaa mallia naisten ja työläisten kohtelussa.

        Aika järkky mesta, ei lapsiperheille


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1520
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      272
      769
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      557
    Aihe