Avoimen yliopiston opinnot

Olen suunnitellut aloittavani ensi syksynä avoimessa yliopistossa yhden aineen
perusopinnot eli yhteensä 25 op. Ne ajoittuvat ensi syksyn ja kevään ajalle.
Opintoja kertyy siis alle 5 op/kk.

Katsotaanko tämä työkkärissä ilman muuta sivutoimiseksi opiskeluksi eli
saan työttömyyskorvauksen normaalisti?

Entäs jos oikein innostun :) ja alan suorittamaan kahta perusopintokokonaisuutta yhtä aikaa - voinko silloin opiskella työttömyysturvan turvin ns. omaehtoista opiskelua?
5148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • Jos on kirjoilla yliopistossa, niin saa opiskella avoimessa ilmaiseksi. Mutta jos ilmoittautuu läsnäolevaksi yliopistoon, niin ei voi saada työttömyysrahaa.

    Eli onko pakko maksaa avoimen yliopiston kursseista, vaikka voisi opiskella ilmaiseksi?

    Äänestä

  • ymmärsinkö oikein kirjoitti:

    Jos on kirjoilla yliopistossa, niin saa opiskella avoimessa ilmaiseksi. Mutta jos ilmoittautuu läsnäolevaksi yliopistoon, niin ei voi saada työttömyysrahaa.

    Eli onko pakko maksaa avoimen yliopiston kursseista, vaikka voisi opiskella ilmaiseksi?

    Jollet maksa, avoin yliopisto laittaa saatavan perintään.

    Äänestä

Suomessa ei työttömälle sallita opiskelua, osa-aikatöitä, vapaaehtoistyötä tai muutakaan itsensä kehittämistä. Höpökursseille ja orjatöihin taas on pakko mennä. Tämä pitää itutuksen tason korkealla ja itsetunnon alhaalla, ja työttömien massaa on helpompi näin hallita.

Äänestä
  • Työtön saa opiskella sivutoimisesti.
    Päätoimisesta opiskelusta taas "tuosta tietoa"-nimimerkki on ystävällisesti laittanut linkin tuonne ylös.

    Kelan sivuilta löydät laskurin osa-aikatyön tulojen vaikutuksesta työmarkkinatukeen.

    Ohjaava työvoimakoulutus loppui 2013 alussa. Syrjäytymisvaarassa oleville on ilmeisesti edelleen olemassa jotain muuta sälää.

    Tuolta TEM:in sivuilta löytyi googlaamalla tiedote, josta tässä pieni ote:

    "Tavanomaiseen yleishyödylliseen vapaaehtoistyöhön osallistuminen ei ole este työttömyysturvan saamiselle. Työ - ja elinkeinotoimistoissa katsotaan vain harvoin, että vapaaehtoistyötä ei voi pitää tavanomaisena. Koskaan vapaaehtoistyöstä ei seuraa karenssia.

    Vapaaehtoistyötä voi tehdä myös järjestöjen ulkopuolella esimerkiksi seurakunnissa tai kunnissa, kunhan toiminta ei ole sellaista, jota tavallisesti tehdään työsuhteessa tai yritystoimintana."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyllästynyt makoilee kirjoitti:

Olen suunnitellut aloittavani ensi syksynä avoimessa yliopistossa yhden aineen
perusopinnot eli yhteensä 25 op. Ne ajoittuvat ensi syksyn ja kevään ajalle.
Opintoja kertyy siis alle 5 op/kk.

Katsotaanko tämä työkkärissä ilman muuta sivutoimiseksi opiskeluksi eli
saan työttömyyskorvauksen normaalisti?

Entäs jos oikein innostun :) ja alan suorittamaan kahta perusopintokokonaisuutta yhtä aikaa - voinko silloin opiskella työttömyysturvan turvin ns. omaehtoista opiskelua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu