Vanhemmat epäreiluja

Murr

Murr, joudun tekemään kotitöitä (sisältäen siis koirien viemisen ulos, koko yläkerran siivoaminen kerran viikossa, pesukoneen tyhjennys ja sieltä tulleiden vaatteiden viikkaus, myös vanhempien vaatteet, tiskikoneen täyttö ja tyhjennys yms.) enkä saa yhtään viikkorahaa. Ja vielä epäreilumpaa siitä tekee se, että ennen sain 50 kuukausirahaa, ja nyt en mitään. Kyllä mä ymmärrän, että ne valmentaa mua tulevaisuutta varten, mutta joudun tekemään ihan hirveästi töitä, jotain sellaisia, mitä odottaisi nyt vanhempien itse tekevän. Äh, ärsyttää.

1

224

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jiofofj

      Kuinka vanha oot?
      Kysy ja puhu vanhempien kanssa mikset saa rahaa.
      Voisit saada vaikka 10e kuukaudessa.
      Mitä teet rahalla?
      Onko jotain järkevää mihin säästää (eli ei mitään limuja, karkkia yms. turhanpäivästä.)?

      Itsekään en saa rahaa, mutta jos kysyn ja tarvitsen johonkin järkevään niin saan.
      Ja synttäri- ja joululahjarahat yleensä säästän. Ostin viimevuonna omilla säästöillä järjestelmäkameran, joka maksoi 350e. Eli jouduin luopumaan siitä, etten osta sitä mitä halusin, vaan sitä mitä tarvitsin, jos tarvitsin.

      Ja sain sukulaisilta n.30e kameran ostoa varten.

      Tietysti on epäreilua että joudut tehdä ne kaikki työt.
      Kerro siitä vanhemmillesi, että et jaksa tehdä kaikkea sitä, ja kysy miksi joudut tekemään kaikki ne työt. Minusta sinun pitäisi tehdä vain: koirien vieminen ulos (ei tietenkään aina), pesukoneen tyhjennys ja viikkaus (vain 1-2 kertaa viikossa), ja tiskikoneen täyttö ja tyhjennys ( 3 kertaa viikossa ). Tietysti voit 1 KUUKAUDESSA siivota yläkerran.

      Kysy miksei vanhempasi voi auttaa sinua/tehdä niitä.
      Onko heillä paljon töitä?

      Ja tietysti silloin kun vanhempasi on kipeitä, voisit tehdä nuo kaikki, mitä teet nyt.


      Puhu vanhempiesi kanssa.


      Kuulostin ehkä vanhemmalta mitä olen, mutta olen 11.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe