Palstalla näyttää esiintyvän oikein arvokkaita poliisihenkilöitä, joten joku osaa varmasti vastata, onko R-kioskille siirtyvä tehtävä passien luovuttamisesta kilpailutettu asianmukaisesti.
Mistä saan kyseisen hankintapäätöksen sekä sen euromääräisen summan tietooni?
Mistä saan kyseisen hankintapäätöksen sekä sen euromääräisen summan tietooni?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kun passit luovutetaan R-kioskeista, niin rikolliset tapauttavat karvaisia käsiään.
Murtokeikka R-kioskiin ja tuhannet passit ovat rikollisilla. Voi sitä tavallista kansalaista, jonka passia rosvot käyttävät sen jälkeen hyväkseen.
Paatero sai vängättyä passit R-kioskeihin. Kahteen kertaan epäilin, olisiko kyse aprillipilasta.
Tuori ja kumppanit saavat nyt pohtia, onko nykyisenä terrorismin aikakautena passin luottamisen yhteydessä tapahtuva asiakkaan tunnistaminen julkisen vallan käyttöä. Minusta se on aivan selvästi sitä.
Näin saadaan Paateron turhina pitämiä toimistohenkilöitä kartanolle ja heidän tilalleen haalarimiehiä juomaan ACB:lle alennuskahveja sekä nukkumaan (t)yövuorossa, kun kansalaiset pitävät turpaanlyöntikilpailuja nakkikioskilla.
Suuruusluokaltaan hanke oli sitä luokkaa, että se olisi pitänyt kilpailuttaa. Itse en on kilpailuttamista nähnyt. Varmasti Suomen vähittäiskauppaketju (Siwa ja Valintatalo) olisi ollut myös asiasta kiinnostunut.
Paatero kummastuttaa, mutta kun katsoo hänen pikkuapulaisiaan, niin hän on kuitenkin selvästi primus inter pares! Surkea on suomalaisen poliisin tilanne.