Ostaisinko ok-talon tulva-alueelta, saisinko tuollaisen alapohjahuuhdellun nyt edullisesti? Pysyykö home poissa vuotuisella alapesulla, pitääkö laittaa pesuainetta?
Ok-talo alahuuhtelulla
onko halpaa
44457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Joko savipeltojen asukeilla on parketit märkänä? Pää on ainakin jo märkä, saattaa olla unettomia öitä luvassa...
Muovi on keksitty!
Puoli mökkiä kääriä kondomiin niin pysyy kuivana? Kerrassaan nerokasta. Laittakaahan veeperi ja komposti kettingillä kiinni kömmänään niin ei tulva vie...
http://kuvat.kaleva.fi/default/a093059e-a751-11e2-aaa1-12313b053908/xlarge-dsc_1032.JPG
http://kuvat.kaleva.fi/default/1e9b1a16-a848-11e2-af03-12313b053908/xlarge-5.jpg
Kyllä te savipeltojen pellet olette säälittävää sakkia.
Luonto mätkii ok-pölvästejä. Helpotusta ei luvassa.
http://kuvat.kaleva.fi/image-feed/e6750c20-ab74-11e2-a7de-12313b0541a7/large-12596986.jpg
Ei tuollainen muutama kymmenen senttiä vettä ensimmäisessä kerroksessa mitään haittaa. Kumisaappaat jalkaan ja grillaamaan! XO:ta on varastossa joten no hätä, yläkerrassa makuuhuoneet, siellä voi kuivin jaloin siemailla jaloja juomia. Kyllä kasarmilla ollaan kateellisia kun pikkujuttuihin puuttuvat.
Valtio maksaa muhkeat korvaukset, tässä jää kuule voitolle. Kuten jää aina ok-talossa asuessa, sen hinta kun nousee sellaista vauhtia että koko ajan rikastuu!
Jaa meinaat, että pohjanmaalla rakennetaan tulva-alueelle ilman asianmukaista suojausta?
Välillä näistä uutisoidaan, mutta silloin tulva on ollut huomattavasti normaalia pahempi.
Satoja vuosia on tulvinut mutta silti ok-porhot rakentaa tulva-alueille. Sitten vielä kehtaavat ruikuttaa valtiolta korvauksia, ei helvetissä, ei euroakaan!
Eilen uutisissa kertoivat että joissakin taloissa oli vielä viime syksyn tulvavahinkojen korjaukset kesken, ja nyt pukkaa jo kevättulvaa. Hyvin on suojauduttu tulvia vastaan.Sanoisin että ok-ressukat on melko daijua sakkia.
Eikös täälläkin ole aina todistettu, että rantatontti se lisää ok-talon arvoa.
On tässä paljon hyvääkin,saa taas uudet tapetit,jos valinta ei mennyt aivan nappiin.
Vaimo tykkää,ei kyllästy seiniin.
Harvalla se on kuitenkin uima-allas olohuoneessa!
Uima-allas olkkarissa, siinä on muuten tyyliä!
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/04/1739446/tulva-kastellut-kymmenia-taloja-huittisissa---tilanne-pahenemassa
Pää ja sukat märkänä. Kyllä suomalainen velkamuuli on wiisas eläin.
Mikäli ilmanvaihto kunnosaa ei hätää, vanhoissa painovoimaisissa taloissa pahempi haitta
Lattialämmitys täysille, kyllä se siitä kuivuu.
syttyy vielä oikosulusta koko paska.
Kyllä asiaa ja jos joku semmoinen lisätuuletin ja vesiimuri niin homma kunnossa, pikku tulvat kyllä selviää ja Ok-talossa saa nauttia niistä poutapäivistä myös.
Sitä paitsi tällaiset koskevat vain pientä osaa savipeltojen taloista. Muistakaa, että peräti 9 prosentissa omakotitaloja ei ole näkyviä kosteusvaurioita!
Oho, nyt on koko tuhnurintama hyökännyt ok-asujia vastaan.
Onko teitä noin paljon?
Mitä te odotatte siellä sitä "syksyä" vai?
Muulit joutuu telttamajoitukseen, kun kesä menee taloa kuivatellessa.
Todella törkeää, kassuelvikset ovat äänessä, kunnon ihmiset ovat hiljaa, ei lurkeille voi puhua asiaa.
Kerrostalossa kahdeksannessa kerroksessa ei voi kuin ihmetellä ok-pölvästien järjenjuoksua. Rakennetaan pakettitalohökkeli tulva-alueelle ja tullaan kitisemään valtiolta korvauksia. Onneksi ensivuonna se loppuu, saa tomppelit ottaa vakuutuksen jos sellaisen mistään saavat. Jos saavat maksaa se maltaita.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288558843972.html
Muuleilla tukalaa. Puolustusvoimat tulossa räjähteiden kanssa apuun. Aika säälittävää on tukattomien sauvakävelijöiden arki pellon reunalla.
Surullista on , ikävää että häiriintynyt pilkkaa, kaikkia, niin Ok-asukkaita, kuin Kt-asukkaita, vastailee sitten itselleen..
Tuommoiset luonnonvahingot eivät ole leikin asia, itsekin asun joen ja pellon vieressä ja peloittaa kun vesi nousee.
Herää kysymys miksi talot on alunperin rakennettu sellaselle paikalle, jossa voivat joutua veden valtaamiksi?
Ei kai siinä hätää jos vakuutukset kunnossa? Liekö vakuutusyhtiö vastaa vesivahingoista? Siis esim. rakennuttaa vaikka uuden talon?
Kyllä ok-asukkeja mätkitään taas ja lujasti.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/04/1740274/koti-jai-tulvan-alle---perhe-evakkoon-vakuutus-ei-korvaa
Vakuutusyhtiö ei maksa tuollaisissa luonnontapahtumissa jotka eivät ole "yllättäviä", valtio / kaupunki / kunta sen sijaan maksaa korvaukset jos on annettu rakennuslupa rakentaa sellaiselle paikalle missä luonnonvoimat aiheuttavat tuhoja. Rakennuksen pitää olla tietenkin luvan mukainen ja luvat sille olemassa. Eivät tulvavahingot mene siis laillisesti toimineen ok-asujan omasta pussista. Sen sijaan kerrostalon tapauksessa kun luonnonvoimat tekevät tuhojaan esim. maanjäristyksissä, tulvissa, tuulissa, merenpinnan noustessa tai jos tulee paha tuuli niin että meren aallot lyövät vasten kommuunia niin taloyhtiö vastaa ongelmista ja kuluista, kerrostaloasukashan ei omista itse asuntoaan vaan osakkeen taloyhtiöstä.
Vai että valtio/kunta korvaa, ehkä mutta kovin hitaasti. Syystulvista eivät ainakaan kaikki ole korvausta saaneet, nyt tulee uusi tulva, ihan kiva. Kun otetaan huomioon aika, vaiva ja mielipaha niin ei mikään onnenpotku. Sitäpaitsi valtion kanssa saa korvauksista tapella, eivät ne tule kuin Manulle illallinen.
Bullshittia. Korvauksissa ei erotella asumismuotoa vaan vahinkojen määrä ratkaisee. Tulva on tulva ja myrsky on myrsky. Siinä on ok-pälvi ja kasssuhalonen täysin samanarvoisia korvausten (maksamatta jättämisen) edessä. Ja kuten on vuosien varrella uutisista todettu, ok-pälvi on todella heikoilla kun tulva iskee. Vedenpinta saa nousta reilut 20 metriä ja asuntoni pysyy silti kuivana. Mites sinulla, pukkaako soijaa jo 20 cm nousun kohdalla?
50 metriä ei tunnu vielä missään, talo kun on mäkisessä maastossa kangasmetsän vieressä kaupungin parhaalla pientaloalueella.
50 metriä? Et siis asukaan pk-seudulla paikassa josta pääsee julkisilla 15 minuutissa stokkalle, kuten aikaisemmin olet valehdellut. No eihän sastamalasta niin nopeasti stokkalle pääsekään.
Voihan loordin teltta olla jossakin Malminkartanon jätemäen päällä piilossa.
Loordi on valtiolla johtavassa asemassa oleva ylilääkäri. Hänellä on aivan oma eläkesopimus, pääsee eläkkeelle jo 55 vuotiaana. Kyllä toisten kelpaa...
On se ihme pervo tämä Loordi! Täällä on näiden pe.rse reikä juttujen keskellä! Joka halvatun viestissä tulee jotain laskelmia Ikivelasta ja 500 000 tienesteistä! Vain tosi pervo, tai Hilda-Rane, tai amisviiksi pystyy tähän. Ihanko uskotte, että noilla Loordin älynlahjoilla voisi olla johtavassa asemassa? Tai että on saanut edes kehvelikerhon ala-luokkaa muuta kuin säälistä läpi?
Ymmärtävätkö nämä kassukeijot edes asuvansa kommuunissa. Tämäkin tässä hehkutaa, että ei haittaa, vaikka vesi nousisi 20 metriä, kun oma kämppä on kuivilla. Luulisi einarin ymmärtävän, että hän on yksi maksajista siinä vaiheessa, kun remonttia tehdään alakerran asuntoihin. Ja sama toistuu ihan normaalissa arjessakin ilman mitään luonnonmullistuksia. Naapuri kun tukkii vaikka viemärinsä ja kutsuu huoltoyhtiön apuun, niin sinä(kin) maksat! Kai sen tiesit, että huoltoyhtiöillä on normaali kuukausipalkkio, jolla hoitavat lumityöt jne, mutta kaikki ylimääräinen laskutetaan osakkailta. "Joku mokaa, sinä maksat", sitä on kassun arki.
Onhan se halvempaa per asunto kun maksajia on kymmeniä. Kun muulin kömmänä kastuu, muuli makselee ihan yksinään. Sitä paitsi tämä kassu ei todellakaan ole millään tulvariskialueella.
Nyt taisi pälviltä lentää tupee nurkkaan, oli meinaan sellainen litsari suoraan hikiseen pälvikaljuun.
Ensi vuonna valtio/kunta ei korvaa yhtään mitään, ok-urpot joutuvat kaiken maksamaan omasta pussistaan. Voihan sitä yrittää vakuutuksen ottaa. Se taasen maksaa jos sellaisen edes saa.
Ensi vuodesta lähtien valtio/kunta ei korvaa euroakaan, pitää ottaa vakuutus. Jos sellaisen edes saa maksaa se maltaita. Aivan oma valinta rakentaa tulva-alueelle.
Missä se solarventti -mainostaja nyt viipyy, kun apua kaivataan??? Sehän kuivaa ja lämmittää, riittää kun aurinko jossain paistaa..
Jos 20 cm vettä olohuoneen lattialla on pientä pintakosreutta, niin millainen on vakava kosteusvaurio?
Pohjoisnapa tuli loordin luokse.
http://is11.snstatic.fi/img/978/1288559143341.jpg
Ei tarvi enää juoda taskulämmintä XO:ta ;-D
Jäät on omasta takaa, siinä on mukava tehdä drinksuja.
Tulvavedet kastelleet weeperin niin että se toimii nykyään katiskana. Samalla tulee mausteet veden mukana eli pаskat pelloilta. Ja pystykoiran pаska se on parasta elohopealla myrkytetyn lahnan kanssa. Kyytipojaksi viinaa niin suu on laakista raikas.