lisämaksullisesta ilmastoinnista

Miten tuo erikseen maksettava ilmastointi käytännössä toimii? Kun se on maksettu respaan, niin käynnistetäänkö se sieltä, saako jonkun avaimen, koodin vai miten se tapahtuu?
6481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos hotellin huonetiedoissa on keskitetty ilmastointi, niin ohjailevat sitä respasta. Mut yleensä on huonekohtainen. Kun maksat ilmastoinnin, niin saat kaukosäätimen millä sitten säätelet itse aparaattia huoneistossa

Äänestä
  • Turkissa sähkö maksaa ja säästää energiaa ja hotellin omaisuutta, käytä laitetta säästeliäästi. Ilmaistointia ei ole tapana jättää päälle huoneesta poistuttaessa eikä koko päiväksi muutenkaan. Eikä tarvitsekaan, laite sekä viilentää että lämmittää nopeasti. Jos olet lähdössä nyt keväällä ennen kesän helteitä, et kylläkään tarvitse koko ilmastointia,sillä juuri nyt sää on parhaimmillaan, ei kuuma eikä kylmä.

    Äänestä

Kuinka paljon ilmastointi maksaa viikolta? Onko ne hoitelli kohtaiset hinnat?

Äänestä

Riippuu ihan hotellista, 35 euroa noin, eli ei ole kallista ei, varsinkin jos sen toisen kanssa jakaa.Jos olet kuumaan aikaan menossa, silloin se kannattaa ehdottmasti ottaa, mutta jos nyt, niin en usko, että tarviset. Jos et osaa käyttää niin repasta tulevat neuvomaan.
Kivaa lomaa !

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta vastauksesta ja loman toivotuksesta. Olen lähdössä ensimmäistä kertaa Alanyaan heinäkuussa joten ilmastointi tulee tarpeeseen.

    Äänestä

Turkissa ei ole läkisääteistä ilmastoinnin hintaa joten jokainen hotelli päättää siitä itse. Se miten se toimii riippuu myös hotellista.

Joissain saa respasta kaukosäätimen jolla se pelaa, joissain respa antaa jatkojohdon jolla ilmastointilaitteen saa kytkettyä seinään ja siis päälle ja joissain paikoissa respa antaa avaimen jolla saa auki lukitun luukun jonka takana on ilmastoinnin käynnistyskytkin. Kaikkia noita systeemejä olen Turkissa nähnyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viileyttä lämmössä kirjoitti:

Miten tuo erikseen maksettava ilmastointi käytännössä toimii? Kun se on maksettu respaan, niin käynnistetäänkö se sieltä, saako jonkun avaimen, koodin vai miten se tapahtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu