Onko Perhehoitliitolle tuttu sellainen ilmiö, että huonoa perustyötä pyritään peittelemään taiteen evulla?
Nyky sijaishuollossa yms. tällainen trendi on jo ollut nähtävissä jonkun aikaa. Esteettinen toiminta sokaisee ihmisten silmät, eikä sen takana olevaa huonoa, lasten edun vastaista toimintaa ehää tahdo nähdä.
Jakaakö Perhehoitliitto tällaisia silmälaseja?
Perhehoitoliitolle
3
143
Vastaukset
- huoh huah
Taas on Paloniemi lausunut "viisaita" ja ääniäkalastelevia sanoja taiteen ja sirkushuvien lomassa Perhehoitliitton juhlissa. Siinä samalla kertonut, miten on sitä ja tätä jo kymmenen vuoden ajan. Hyvin hänen tyylinsä mukaista.
Mutta hyvä Perhehoitliitto, ajatelkaa nyt vähän lapsiakin. Ajatelkaa jos vaikka joku suojaton pikkupoika joutuisi olemaan kaltoinkohtelevassa sijaishuoltopaikassa pysyvästi. Hyi, hyi,
Ensin ajakaa psykologiset testit ja pysyvä kunnon valvonta, ja sitten varovasti lipevöikää muulla pysyvällä.
Kummallista, että Perhehoitliitto suojelee ala-arvoista sijaishuoltoa - tietenkin taiteella peitelleen.- yäk, yäk
Miksei Perhehoitliittoa kiinnosta laikaan lasten ja näiden luonnollisten verkostojen hyvinvointi. Sille on ihan yhdentekevää, miten lapset ja näiden sukulaiset kärsivät.
Kunhan on taiteita ja sirkushuveja, joiden takana suhmuroida ja suojella ala-arvoisia paikkoja. Hyi. - ei kelpaa
yäk, yäk kirjoitti:
Miksei Perhehoitliittoa kiinnosta laikaan lasten ja näiden luonnollisten verkostojen hyvinvointi. Sille on ihan yhdentekevää, miten lapset ja näiden sukulaiset kärsivät.
Kunhan on taiteita ja sirkushuveja, joiden takana suhmuroida ja suojella ala-arvoisia paikkoja. Hyi.Perhehoitoliitto esittää neuvottelukuntaa perustettavaksi perhehoitajien aseman parantemiseksi. Neuvottelukuntaan kelpaavat perhehoitajat, sijaisvanhemmat ja sijaisperheissä eläneet - mutta eivät edelleenkään näköjään sijoitettujen lasten vanhemmat / sukulaiset, vanhuksien omaiset jne.
Myöskään Perhehoitoliiton juhliin ei oltu ilmeisesti kutsuttu, kuin yksi sijoitetetun lapsen vanhempi, ja hänetkin vainb kulissiksi = näin hyvin me tehdään yhdessä yhteistyötä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111396- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565874Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1624749- 154661
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324331Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844193- 843477
- 803240
- 481741