Suomen Lentäjäliitto FPA on muiden eurooppalaisten lentäjäyhdistysten tavoin jo pitkään seurannut halpalentoyhtiöiden lentohenkilöstön työllistämistapoja. Ne perustuvat työvoiman vuokraamiseen, sosiaali- ja eläkekulujen karttamiseen ja henkilöstön tiukkoihin ja salaisiin sopimuksiin. Ilmiö koskettaa myös suomalaisia matkustajia ja lentohenkilöstöä.
Norjassa kaksi Ryanairilta irtisanottua lentoemäntää on julkistanut tekemänsä sopimukset, joiden ankaruus sekä mm. irtisanomista ja työsuhteen purkua koskevat laittomat kohdat ovat pöyristyttäneet mediaa, poliitikkoja ja tavallisia lentomatkustajia.
Jopa yli 70 % tällä hetkellä Ryanairilla lentävistä lentäjistä on palkattu salaisen työsuhdemallin perusteella. Rekrytointi tapahtuu Britanniassa sijaitsevan Brookfield Aviation International Limitedin kautta.
Satojen Irlantiin rekisteröityjen yritysten kautta Ryanair on aiemmin välttänyt suoria työnantajamaksuja ja sosiaaliturvamaksuja. Ryanairin palkkausvyyhteä tutkitaan parhaillaan veroviranomaisten toimesta Saksassa, ja Italian viranomaiset ovat haastaneet Ryanairin oikeuteen.
FPA_Sami_Simonen”Palkkausmalli poistaa työntekijöiden oikeudet sen maan lakeihin, jossa työntekijät asuvat ja josta operoivat.
Suomessakin asia on tuttu. Norwegian käyttää virolaista vuokrafirmaa Arpi Aviationia, jonka kautta palkataan henkilöstöä Suomen lennoille. Sen toimitiloissa ei ole työntekijöitä, eikä yhteydenottoihin vastata.
HALPISORJATYÖVOIMAAKO ?
8
211
Vastaukset
- RYAY
Menkää kirjoittamaan ammattiyhdistyksien palstoille. Aitoja matkustajia työkiistat eivät juurikaan kiinnosta. No, saadaan toki vähän käsitystä miksi lentoliput ovat niin kalliita, kun lentobisneksen palkat ja palkkiot vuotavat silloin tällöin julkisuuteen. Myös Ryanairin pomon ansiot ovat huimia, perinteisten lentoyhtiöissä johtajia ja johtoportaita on sen sijaan enemmän. Voisiko alentaa?
- ALLEKIRJOITTANET
YKSITYISTIMMKE JUURI TYÖPAIKKASI VUOKRATYÖFIRMALLE. VOIT SDAADA TYÖPAIKKASI TAKAISIN 40 % ALEMMALLA PALKALLA JA ILMAN KESÄLOMAA
2 VIIKON IRTISANOMISAIKA - ÄLÄ HUUDA,
ALLEKIRJOITTANET kirjoitti:
YKSITYISTIMMKE JUURI TYÖPAIKKASI VUOKRATYÖFIRMALLE. VOIT SDAADA TYÖPAIKKASI TAKAISIN 40 % ALEMMALLA PALKALLA JA ILMAN KESÄLOMAA
2 VIIKON IRTISANOMISAIKAvaan keskustele lentämisestä Ryanairilla. Ja lentäminen tässä matkailu-ketjussa tarkoittaa epäilemättä matkustajana lentämistä.
- no bonuses
ÄLÄ HUUDA, kirjoitti:
vaan keskustele lentämisestä Ryanairilla. Ja lentäminen tässä matkailu-ketjussa tarkoittaa epäilemättä matkustajana lentämistä.
Mene kirjoittmaan orjatyönantajien palstoille. ammatti-ihmisiä kommenttisi eivät juurikaan kiinnosta.,,,,,
- Minkälaisia ovat
no bonuses kirjoitti:
Mene kirjoittmaan orjatyönantajien palstoille. ammatti-ihmisiä kommenttisi eivät juurikaan kiinnosta.,,,,,
tämän palstan tarkoittamattot matkailun ammatti-ihmiset? Siis ihmiset, jotka vapaa-ajallaan matkustavat ammatikseen?
- svd
Flygresenärerna struntar i Ryanair-kritik
De norska flygresenärerna struntar i politikernas massiva kritik mot Ryanair. Biljettförsäljningen ökade nämligen med 10 procent under den senaste veckan.
Lähde: http://www.svd.se/naringsliv/branscher/handel-och-tjanster/flygresenarerna-struntar-i-ryanair-kritik_8099776.svd- Niin se käy!
Kun poliitikot avaavat suunsa ja puhuvat Ryanairin boikotoinnista, lipunmyynti kasvaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913416Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729731Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969148Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k208046Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk396770Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486178Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243335Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy211635En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3971265Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71184