Hei ADSL surffaajat. Erityisesti 24 megan liittymän tilanneet. Mikäs on teillä käytännössä nopeus, sillä ilmeisesti 24 megaa ei saa jeesustelemallakaan?
Itselläni nopeus vaihtelee 16-17 mbit sekunnissa. Onko se hyvä nopeus, vai voiko operaattoria pyytää korjaamaan yhteyttä nopeammaksi?
ADSL 2+ 24/1 nopeudet käytännössä?
petervonsheisse
2
378
Vastaukset
- ole tyytyväinen
Ole tyytyväinen että saat tuon nopeuden, nimittäin 24 Mbps ei saa muuta kuin laboratorio-olosuhteissa! Tuo sun nopeus on riittävän hyvä kyllä.
Nopeudet yleensä laskee mitä pidemmän välimatkan lähimmästä DSLAMista on sun kotiin.
Oma nopeuteni on siinä 12-13 Mbps ja välimatka kotoa lähimpään DSLAMiin on 1,5 kilometriä joten eipä ihme ettei tuon nopeampaan pysty. 20 Mbit/s latausnopeuteen yltää tavallisesti, kun paikallisen operaattorin DSL-keskitin ja kuituverkko on vain muutaman sadan metrin päässä.
Testasin tällä:
http://www.speedtest.net/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131135
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89864Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18679Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat275642- 77608
- 62600
- 104584
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49523- 26522
Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet90453