Mitä sisältyy HUS kaihileikkaus palveluseteliin? Kävin esitarkistuksessa Silmä Tilkassa ja hämmästyin saamani informaation, Tilkan esitteen ja netistä löytyneen Valviran ohjeen ristiriitaisuuksia.
- Esitutkimuksen suoritti optikko, ei silmälääkäri
- Silmänpohjia ei tutkittu (vaikka minulla on ollut verkkokalvon irtauma molemmissa silmissä)
- Linssivaihtoehtoja ei esitelty
- Molemmat silmät on pakko? leikata samana päivänä
- Jälkitarkastus ei kuulu hintaan
Tietääkö kukaan meneekö tämä nyt oikein, potilas on tässä aika heikoilla.
Kaihileikkaus palveluseteli HUS
11
10876
Vastaukset
- törkeää-
Otapa yhteyttä HUS:iin ja kerro tarinasi. Verkkokalvoirtaumat molemmissa ja muka molemmat leikattaisiin samana päivänä, ei voi olla totta.
Ihan oikeasti, yhteys HUS:iin.- jono on muodissa
Helppo ottaa yhteyttä, olin jonossa 45 min. TYÖAIKANA!
- raivostuttaaaaaa
Itse odottelen palveluseteliä jo kolmatta viikkoa. Kävin silmälääkärissä maaliskuun alussa ja todettiin tarpeeksi pitkälle edennyt kaihi molemmissa silmissä. Lähete silmäklinikalle, kolmen viikon kuluttua tulee kirje jossa kerrotaan minulle palvelusetelistä, laitoin raksin ruutuun "otan vastaan palvelusetelin" ja toimitin kirjeen heti eteenpäin.. Nyt olen soitellut perään jo kaksi kertaa, että mikä maksaa noin kauan...?
Palvelusetelin omavastuu on n. 90 euroa, riippuen siitä mille listassa olevalle yksityiselle ajan varaa. Ajan kuulemma saa tosi nopeasti, mutta sitä ei voi varata ennen kun sinulla on tuo pirun lappunen kädessäsi. Hermot tässä menee tuota lappua odotellessa, jopa niin että ajattelin mennä ja maksaa 2600 euroa itse, pitäkää lappunne siellä byrokratian uumenissa pyörimässä. Tuntuu että ihan sama vaikka olisin jäänyt siihen normaaliin leikkausjonoon joka ei kuitenkaan ole kun kolme kuukautta, ja olisin säästänyt nuo kaikki kirosanat muuhun tarkoitukseen.
Onkohan tuolla Husissa ollenkaan toimivia tietokoneita, käsitelläänkö siellä vaan papereita jotka lähetetään kirjekuoressa kakkospostina eteenpäin ja niitä on käsittelemässä yksi henkilö kerran viikossa tunnin ajan, juuri tältä tuntuu nyt.- alkup
Olen ketjun aloittaja - aika paljon kiire loppui sitten siihen leikkaukseen - Jouduin takaisin jonoon, koska Tilkan leikkaus piti peruuttaa. Leikkauksessa tuli jälkiseuraamuksia ja loppujen lopuksi toipumiseen meni 3 kk.
P.S. neuvoni - valitse huolella klinikka, tarjotuissa palveluissa on eroja, vaikka toisin kuvittelisi.
Good Luck! - Anonyymi
Terveisiä sinne menneisyyteen.
Leikkausjonot ovat nykyisin kuusi kuukautta ja palveluseteliäkin saa odottaa kuukausikaupalla.
HUSissa tietokoneet ovat vain tietojen varastointia varten. Mitään apuohjelmia jonojen ja automaattitoimintojen(kuten palveluseteliprosessi) käsittelyyn ei ole. Kaikki tapahtuu manuaalisesti, nyt ja ikuisesti. Kuntia ja valtiota kyllä jullitetaan tehokkaasti asian tiimoilta; tietojärjestelmiin on uhrattu satoja miljoonia, mutta silti kaikki on edelleen samoin kuin 80-luvulla.
Nyt pitäisi katseet kääntää etelänaapuriin ja miettiä miten he ratkaisivat asiat yhden pätevän lääkärinörtin ja parin miljoonan eestin kruunun avulla.
Meillä valitetaan että sekalaisten järjestelmien yhteensovittaminen on vaikeaa. Jos on liian vaikeaa niin sitten pitää lähteä puhtaalta pöydältä. Kyllä se historian painolasti siitä aikaa myöten putoaa.
- Ja taasko.
Yhteys Valviraan. Toi touhu täytyy loppua. Pilaa kaikkien maineen.
- mae ruusu
Kirjoitaa sitten tähän ,mitä olisi hyvä paikka ja hyvä lääkäri!
- monitehot laitettiin
Optikko sen esitutkimuksen suorittaa paikassa kuin paikassa ja silmälääkäri tutkii silmät aina ennen leikkausta. Itse kävin Tilkassa linssileikkauksessa puoli vuotta sitten eikä mitään valittamista ole ollut. Eri päivinä silmät leikattiin. Silmälääkäri oli tosi pätevä ja optikko myös ammattitaitoinen. Voin kyllä suositella.
- ........
Julkisella puolella ei kyllä monitehoisia linssejä kaihipotilaille laiteta. Ne ovat muutenkin varsin harvinaisia. Monitehoisella siis tarkoitan sellaista linssiä, että leikkauksen jälkeen henkilö ei tarvitse edes lukulaseja vaikka minkä ikäinen onkaan.
- seuraava potilas
Ei pidä paikkaansa. Jotkut paikat käyttävät optikkoa esitutkimusta ennen ja onko jopa niin että eräs eteläisessä Helsigissä vanhassa kivitalossa toimiva paikka korvaa silmälääkärin tekemän esitutkimuksen optikon esitutkimuksella..?
Tilkasta kuulee kaikenlaista. Itse en uskaltaisi sinne arvottavaksi.
- Anonyymi
Arvioidakseen riskit, esitutkimuksen pitäisi tehdä aina leikkaava. Erikoislinssit eivät valitettavasti kuulu julkisen terveydenhuollon palveluseteliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1724333Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan992615Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va272356Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581867Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3801802Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi621486Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221479Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy811405Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1071383Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1621265