Kaihileikkaus palveluseteli HUS

Tilkka

Mitä sisältyy HUS kaihileikkaus palveluseteliin? Kävin esitarkistuksessa Silmä Tilkassa ja hämmästyin saamani informaation, Tilkan esitteen ja netistä löytyneen Valviran ohjeen ristiriitaisuuksia.
- Esitutkimuksen suoritti optikko, ei silmälääkäri
- Silmänpohjia ei tutkittu (vaikka minulla on ollut verkkokalvon irtauma molemmissa silmissä)
- Linssivaihtoehtoja ei esitelty
- Molemmat silmät on pakko? leikata samana päivänä
- Jälkitarkastus ei kuulu hintaan

Tietääkö kukaan meneekö tämä nyt oikein, potilas on tässä aika heikoilla.

11

10872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • törkeää-

      Otapa yhteyttä HUS:iin ja kerro tarinasi. Verkkokalvoirtaumat molemmissa ja muka molemmat leikattaisiin samana päivänä, ei voi olla totta.

      Ihan oikeasti, yhteys HUS:iin.

      • jono on muodissa

        Helppo ottaa yhteyttä, olin jonossa 45 min. TYÖAIKANA!


    • raivostuttaaaaaa

      Itse odottelen palveluseteliä jo kolmatta viikkoa. Kävin silmälääkärissä maaliskuun alussa ja todettiin tarpeeksi pitkälle edennyt kaihi molemmissa silmissä. Lähete silmäklinikalle, kolmen viikon kuluttua tulee kirje jossa kerrotaan minulle palvelusetelistä, laitoin raksin ruutuun "otan vastaan palvelusetelin" ja toimitin kirjeen heti eteenpäin.. Nyt olen soitellut perään jo kaksi kertaa, että mikä maksaa noin kauan...?

      Palvelusetelin omavastuu on n. 90 euroa, riippuen siitä mille listassa olevalle yksityiselle ajan varaa. Ajan kuulemma saa tosi nopeasti, mutta sitä ei voi varata ennen kun sinulla on tuo pirun lappunen kädessäsi. Hermot tässä menee tuota lappua odotellessa, jopa niin että ajattelin mennä ja maksaa 2600 euroa itse, pitäkää lappunne siellä byrokratian uumenissa pyörimässä. Tuntuu että ihan sama vaikka olisin jäänyt siihen normaaliin leikkausjonoon joka ei kuitenkaan ole kun kolme kuukautta, ja olisin säästänyt nuo kaikki kirosanat muuhun tarkoitukseen.
      Onkohan tuolla Husissa ollenkaan toimivia tietokoneita, käsitelläänkö siellä vaan papereita jotka lähetetään kirjekuoressa kakkospostina eteenpäin ja niitä on käsittelemässä yksi henkilö kerran viikossa tunnin ajan, juuri tältä tuntuu nyt.

      • alkup

        Olen ketjun aloittaja - aika paljon kiire loppui sitten siihen leikkaukseen - Jouduin takaisin jonoon, koska Tilkan leikkaus piti peruuttaa. Leikkauksessa tuli jälkiseuraamuksia ja loppujen lopuksi toipumiseen meni 3 kk.

        P.S. neuvoni - valitse huolella klinikka, tarjotuissa palveluissa on eroja, vaikka toisin kuvittelisi.

        Good Luck!


      • Anonyymi

        Terveisiä sinne menneisyyteen.
        Leikkausjonot ovat nykyisin kuusi kuukautta ja palveluseteliäkin saa odottaa kuukausikaupalla.
        HUSissa tietokoneet ovat vain tietojen varastointia varten. Mitään apuohjelmia jonojen ja automaattitoimintojen(kuten palveluseteliprosessi) käsittelyyn ei ole. Kaikki tapahtuu manuaalisesti, nyt ja ikuisesti. Kuntia ja valtiota kyllä jullitetaan tehokkaasti asian tiimoilta; tietojärjestelmiin on uhrattu satoja miljoonia, mutta silti kaikki on edelleen samoin kuin 80-luvulla.
        Nyt pitäisi katseet kääntää etelänaapuriin ja miettiä miten he ratkaisivat asiat yhden pätevän lääkärinörtin ja parin miljoonan eestin kruunun avulla.
        Meillä valitetaan että sekalaisten järjestelmien yhteensovittaminen on vaikeaa. Jos on liian vaikeaa niin sitten pitää lähteä puhtaalta pöydältä. Kyllä se historian painolasti siitä aikaa myöten putoaa.


    • Ja taasko.

      Yhteys Valviraan. Toi touhu täytyy loppua. Pilaa kaikkien maineen.

    • mae ruusu

      Kirjoitaa sitten tähän ,mitä olisi hyvä paikka ja hyvä lääkäri!

    • monitehot laitettiin

      Optikko sen esitutkimuksen suorittaa paikassa kuin paikassa ja silmälääkäri tutkii silmät aina ennen leikkausta. Itse kävin Tilkassa linssileikkauksessa puoli vuotta sitten eikä mitään valittamista ole ollut. Eri päivinä silmät leikattiin. Silmälääkäri oli tosi pätevä ja optikko myös ammattitaitoinen. Voin kyllä suositella.

      • ........

        Julkisella puolella ei kyllä monitehoisia linssejä kaihipotilaille laiteta. Ne ovat muutenkin varsin harvinaisia. Monitehoisella siis tarkoitan sellaista linssiä, että leikkauksen jälkeen henkilö ei tarvitse edes lukulaseja vaikka minkä ikäinen onkaan.


      • seuraava potilas

        Ei pidä paikkaansa. Jotkut paikat käyttävät optikkoa esitutkimusta ennen ja onko jopa niin että eräs eteläisessä Helsigissä vanhassa kivitalossa toimiva paikka korvaa silmälääkärin tekemän esitutkimuksen optikon esitutkimuksella..?

        Tilkasta kuulee kaikenlaista. Itse en uskaltaisi sinne arvottavaksi.


    • Anonyymi

      Arvioidakseen riskit, esitutkimuksen pitäisi tehdä aina leikkaava. Erikoislinssit eivät valitettavasti kuulu julkisen terveydenhuollon palveluseteliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      121
      7286
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      504
      5439
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      151
      3355
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2651
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      50
      2358
    6. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1298
    7. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1292
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1262
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1179
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1153
    Aihe