Kaihileikkaus palveluseteli HUS

Tilkka

Mitä sisältyy HUS kaihileikkaus palveluseteliin? Kävin esitarkistuksessa Silmä Tilkassa ja hämmästyin saamani informaation, Tilkan esitteen ja netistä löytyneen Valviran ohjeen ristiriitaisuuksia.
- Esitutkimuksen suoritti optikko, ei silmälääkäri
- Silmänpohjia ei tutkittu (vaikka minulla on ollut verkkokalvon irtauma molemmissa silmissä)
- Linssivaihtoehtoja ei esitelty
- Molemmat silmät on pakko? leikata samana päivänä
- Jälkitarkastus ei kuulu hintaan

Tietääkö kukaan meneekö tämä nyt oikein, potilas on tässä aika heikoilla.

11

11069

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • törkeää-

      Otapa yhteyttä HUS:iin ja kerro tarinasi. Verkkokalvoirtaumat molemmissa ja muka molemmat leikattaisiin samana päivänä, ei voi olla totta.

      Ihan oikeasti, yhteys HUS:iin.

      • jono on muodissa

        Helppo ottaa yhteyttä, olin jonossa 45 min. TYÖAIKANA!


    • raivostuttaaaaaa

      Itse odottelen palveluseteliä jo kolmatta viikkoa. Kävin silmälääkärissä maaliskuun alussa ja todettiin tarpeeksi pitkälle edennyt kaihi molemmissa silmissä. Lähete silmäklinikalle, kolmen viikon kuluttua tulee kirje jossa kerrotaan minulle palvelusetelistä, laitoin raksin ruutuun "otan vastaan palvelusetelin" ja toimitin kirjeen heti eteenpäin.. Nyt olen soitellut perään jo kaksi kertaa, että mikä maksaa noin kauan...?

      Palvelusetelin omavastuu on n. 90 euroa, riippuen siitä mille listassa olevalle yksityiselle ajan varaa. Ajan kuulemma saa tosi nopeasti, mutta sitä ei voi varata ennen kun sinulla on tuo pirun lappunen kädessäsi. Hermot tässä menee tuota lappua odotellessa, jopa niin että ajattelin mennä ja maksaa 2600 euroa itse, pitäkää lappunne siellä byrokratian uumenissa pyörimässä. Tuntuu että ihan sama vaikka olisin jäänyt siihen normaaliin leikkausjonoon joka ei kuitenkaan ole kun kolme kuukautta, ja olisin säästänyt nuo kaikki kirosanat muuhun tarkoitukseen.
      Onkohan tuolla Husissa ollenkaan toimivia tietokoneita, käsitelläänkö siellä vaan papereita jotka lähetetään kirjekuoressa kakkospostina eteenpäin ja niitä on käsittelemässä yksi henkilö kerran viikossa tunnin ajan, juuri tältä tuntuu nyt.

      • alkup

        Olen ketjun aloittaja - aika paljon kiire loppui sitten siihen leikkaukseen - Jouduin takaisin jonoon, koska Tilkan leikkaus piti peruuttaa. Leikkauksessa tuli jälkiseuraamuksia ja loppujen lopuksi toipumiseen meni 3 kk.

        P.S. neuvoni - valitse huolella klinikka, tarjotuissa palveluissa on eroja, vaikka toisin kuvittelisi.

        Good Luck!


      • Anonyymi

        Terveisiä sinne menneisyyteen.
        Leikkausjonot ovat nykyisin kuusi kuukautta ja palveluseteliäkin saa odottaa kuukausikaupalla.
        HUSissa tietokoneet ovat vain tietojen varastointia varten. Mitään apuohjelmia jonojen ja automaattitoimintojen(kuten palveluseteliprosessi) käsittelyyn ei ole. Kaikki tapahtuu manuaalisesti, nyt ja ikuisesti. Kuntia ja valtiota kyllä jullitetaan tehokkaasti asian tiimoilta; tietojärjestelmiin on uhrattu satoja miljoonia, mutta silti kaikki on edelleen samoin kuin 80-luvulla.
        Nyt pitäisi katseet kääntää etelänaapuriin ja miettiä miten he ratkaisivat asiat yhden pätevän lääkärinörtin ja parin miljoonan eestin kruunun avulla.
        Meillä valitetaan että sekalaisten järjestelmien yhteensovittaminen on vaikeaa. Jos on liian vaikeaa niin sitten pitää lähteä puhtaalta pöydältä. Kyllä se historian painolasti siitä aikaa myöten putoaa.


    • Ja taasko.

      Yhteys Valviraan. Toi touhu täytyy loppua. Pilaa kaikkien maineen.

    • mae ruusu

      Kirjoitaa sitten tähän ,mitä olisi hyvä paikka ja hyvä lääkäri!

    • monitehot laitettiin

      Optikko sen esitutkimuksen suorittaa paikassa kuin paikassa ja silmälääkäri tutkii silmät aina ennen leikkausta. Itse kävin Tilkassa linssileikkauksessa puoli vuotta sitten eikä mitään valittamista ole ollut. Eri päivinä silmät leikattiin. Silmälääkäri oli tosi pätevä ja optikko myös ammattitaitoinen. Voin kyllä suositella.

      • ........

        Julkisella puolella ei kyllä monitehoisia linssejä kaihipotilaille laiteta. Ne ovat muutenkin varsin harvinaisia. Monitehoisella siis tarkoitan sellaista linssiä, että leikkauksen jälkeen henkilö ei tarvitse edes lukulaseja vaikka minkä ikäinen onkaan.


      • seuraava potilas

        Ei pidä paikkaansa. Jotkut paikat käyttävät optikkoa esitutkimusta ennen ja onko jopa niin että eräs eteläisessä Helsigissä vanhassa kivitalossa toimiva paikka korvaa silmälääkärin tekemän esitutkimuksen optikon esitutkimuksella..?

        Tilkasta kuulee kaikenlaista. Itse en uskaltaisi sinne arvottavaksi.


    • Anonyymi

      Arvioidakseen riskit, esitutkimuksen pitäisi tehdä aina leikkaava. Erikoislinssit eivät valitettavasti kuulu julkisen terveydenhuollon palveluseteliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      140
      3454
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      210
      2397
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      68
      2388
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      89
      2214
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      153
      1628
    6. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      116
      1433
    7. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      12
      1223
    8. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1066
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      119
      1035
    10. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      986
    Aihe