kitisevä

focus

Mikä kitisee focuksen (1.6, -00, 70tkm:ä) konehuoneessa, kun auton käynnistää kylmänä. Lämpimänä kitinää ei enää kuulu ja kitinä kuulostaa jolatin hihanpyörän kitinältä tms. Onko vika vaaraksi --> kiristinrulla menossa vai mikä?

Lisäksi penkinlämmitin/ristiseläntuen säätö on sökönä, joten liekkö normaalia ja voiko noita korjata siedettävään hintaan (onko kukaan korjattanut)?

3

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Focus

      Mulla kuuluu kylmällä kans kun käynnistää moottorista vinkumista ja jos kiihdyttää kierrokset 2000 saakka niin vinkuminen loppuu kuin seinään siinä. Lämpimänä ei kuulu mitään.

      Kesällä kävi huollossa ja katsastuksessa ja ei löytyny vikaa kun oli niin lämmin.... mut kai siellä ei sitten ole mitään kunnolla rikki kun ei huomaa "ammattilaisetkaan"

      • Hihna

        Sumutappa vaikka vettä kevyesti siihen hihnaan niin selviää kuuluuko kitinä sieltä.Siis tarkoitan tietysti laturinhihnaa.


    • AkseliKitka

      Moniurahihna alkaa kitisemään kylmänä kun se on kulunut, eli hihnanvaihtohommiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      313
      6116
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3606
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2790
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      225
      2167
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      100
      1728
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      67
      1182
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1045
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      144
      958
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      928
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      884
    Aihe