Hp dv7 tuli takas korjauksesta emolevy vaihdettu.Nyt kone koko ajan lagaa,missä siis vika?Yhteys valokuitu,siinäkö nyt?
HP dv7
hitsaakiinni
469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eli siis jumitteleeko kone kokoajan vai nettiäkö tarkoitit? ( Esim selain).
Netti lagaa kkonaan about 45min käytön jälkeen,sitä ennen alkaa pätkimään.Kovalevy kuuluu käyvän koko ajan tuuletin,huollosta aikaa kuukausi.
Kokeile nyt aluks niinku vapunen sanoi jollain toisella koneella kummas on vika, konees vai operaattoris/motukas/yhteysasetuksis
Silloin, kun alkaa tökkimään niin avaa Tehtävienhallinta, ja sieltä osio Prosessit. Tuolta näet, mikä sovellus tai käynnissä oleva prosessi konetta kuormittaa. Tehtävienhallinnan alta kannattaa vilkaista myös Suorituskyky välilehti. Tuolta näet, miten korkealle muistin ja suorittimen käyttö nousee. Normaalissa nettiselailu käytössä suorittimen käytön pitäisi lähennellä 0%:a. Muistin käyttö sen sijaan riippuu siitä, kuinka paljon sovelluksia on taustalla käynnissä.
HP:n koneissa on oletusasennuksen jäljiltä paljon täysin tarpeettomia softia, mitkä kuitenkin toimivat siellä taustalla, ja kuormittavat konetta. Näiden poisto voisi olla järkevää. Vapauttaa levytilaa ja koneen resursseja.
Onko kaikki laiteajurit asennettu? Laitehallinnasta tarkista näkyykö yhdenkään laitteen kohdalla huuto/kysymysmerkkiä.
Jos käytät kaapelimodeemia tai ADSL:ää, niin kokeile pingata laitetta. Ota auki Komentokehote, ja kirjoita siihen arp -a
Ensimmäinen IP-osoite, minkä näet on reitittimen IP. Pingaa tätä käskyllä
ping x.x.x.x (x:t siis IP-osoite). Laitteen täytyisi vastata 1-5 ms:ssa.