Mikä on spk pennulle 4 kk, liian pitkä lenkki? onko tästä jotain suositusta? Lueskelin muiden tekstejä ja chihun 12 vko pentua oli lenkitetty n. 3 km mutta itse kävelin kerran oman pentuni kanssa reilu 3 km, niin vaikutti siltä että oli tosiaan hiukan liian pitkä matka... Kuitenkin spk hiukan isompi kun chihu. Tietysti on yksilöllistä ja päivätkin vaihtelee.. Pennun tahtiin kuitenkin ollaan menty, eli ei tosiaan mitään juoksemista, kun kaikki paikat pitää tutkia... :o) Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Pennun ulkoilu
9
941
Vastaukset
- lenkkeilyä
Minulla pentu liikkui tuon ikäisenä vain mitä ite liikkui pihalla,lenkillä en käytellyt,paitsi 200m tarpeilla.Kasvattaja aikanaan sanoi että riittää se liikunta,mitä ite liikkuu.Kunnon lenkkeilyt aloitin noin 7-8kk iässä vasta ja pyöräilyn lonkka kuvien jälkeen 1v4kk.ja paljoa en hyppyyttänyt tai antanut hyppiä.Näin aiankin meillä.Iloisia hetkiä pennun kanssa.
- Heidi
Kiitos vastauksestasi. Asutaan kaupungissa että täytyy aina jonkin verran kävellä että pääsee täältä asfalttiviidakosta pois :o) Ollaan kyllä jonkin verran pidempiäkin n. 1 km lenkkejä tehty ja jaksaa ihan hyvin. Juoksee vaan sitten sisällä kissojen perässä, jos ei pidemmillä reissuilla käy kun pihalla.. vaikka energiaa riittää silti kissojen kanssa juoksenteluun. En myöskään ole kyllä hyppyyttänyt. Mutta kai me jatketaan näillä "pikkulenkeillä" koiran tahtiin kun jaksaa ne hyvin. Minkä pituisia lenkkejä muut tekee pentujensa kanssa? Hyvää syksyn jatkoa sinulle!
- Muumi-Mamma
Heidi kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi. Asutaan kaupungissa että täytyy aina jonkin verran kävellä että pääsee täältä asfalttiviidakosta pois :o) Ollaan kyllä jonkin verran pidempiäkin n. 1 km lenkkejä tehty ja jaksaa ihan hyvin. Juoksee vaan sitten sisällä kissojen perässä, jos ei pidemmillä reissuilla käy kun pihalla.. vaikka energiaa riittää silti kissojen kanssa juoksenteluun. En myöskään ole kyllä hyppyyttänyt. Mutta kai me jatketaan näillä "pikkulenkeillä" koiran tahtiin kun jaksaa ne hyvin. Minkä pituisia lenkkejä muut tekee pentujensa kanssa? Hyvää syksyn jatkoa sinulle!
muuta, kuin sen mitä pentu itse liikkuu. Tietenkin kun me asumme omakotitalossa, tilanne on eri.. Päästään metsäänkin suoraan takapihalta :) Pentu meillä on yleensä aina vapaana kun käymme kävelemässä ja kyllä tuntuu oma-alotteinen liikunta hyvin riittävän. Tietenkin sitten olemme harjoittelu mielessä käyneet "hihnalenkillä" mutta ei kovinkaan pitkiä matkoja, puolisen kilsaa taitaa olla pitimmillään. Hyvin on oppi kuitenkin mennyt perille, osaa jopa kävellä hienosti.. ( meidän vaavi on kohta 11 vkoa!)
- Nikkeri
Kyllä pennun kanssa pitää ja saa käydä lenkillä! Pitäähän sen oppia kävelemään hihnassa, kohtaamaan uusia asioita, ihmisiä, toisia koiria jo ennen kuin se on niin iso ettei omistaja kykene pitelemeään jos koira päättää mennä! Koira on parhaassa oppimis iässä nuorena pentuna, silloin sitä pitää opettaa kulkemaan remmissä ja vaikka irti lenkillä. Kyllä me ainakin 4kk ikäsen pennun kans käydään n.puolen tunnin/tunnin lenkillä vähintään joka toinen päivä! Ja hyvin jaksaa. Ei mitään ongelmia. Saa purkaa energiaa, tutkia maailmaa ja saadaan harjoitella esim. kohtaamista. Kyllä mekin asutaan omakotitalossa maalla, ja on toinen koira reuhukaverina. Mutta silti lenkillä käynti on tarpeellista. Siinähän se kunto ja älli kasvaa. Me alotettiin pienet kävelyt heti kun pentu tuli meille. Käveltiin ensin vain pihalla vähän aikaa remmin kans, sitten pyörätiellä 10min, sitten 15,20min..jne. ei välttämättä joka päivä mutta n.joka toinen päivä. Pennusta huomaa kun se ei oo saanu liikuntaa, vankistuu liian nopeasti ja kuluttaa energiaa sitten vaikka pahuuden tekemiseen tai ylettömään riehumiseen. En tietenkään tarkoita että nuoren koiran kanssa pitäis heti 10km kulkea tai juosta tai pyöräillä. Ihan rauhallista kävelyä pennun tahtiin sen verran kun tuntuu että pentu jaksaa! Ei meillä ainakaan kumpikaan koira 4kk ikäisenä valittanu yhtään vaikka 4km käytiin kävelemässä.
- juha
No meillä on 5kk narttu ja ollaan menty 6 km lenkkejä ja hyvin kyl jaksaa.. pyöräilyä ei kyl ihan vielä saa aloittaa:)
- lenkkeilyä
Kyllähän koirat jaksaa,kysynys ei ole siittä,vain matkasta ettei tule sitten pakkia kun käytätte kuvissa.sakemanni muutenkin antaa kaikkensa ja periksi ei anneta ,vaikka sydäri tulossa,malttakaa mielenne hyvät ihmiset,kyllä niille pitkille lenkkeille on sitten isompana aikaa ravata vaikaa joka päivä,jos sitten taas tulee lähdettyä....
- Heidi
No näköjään tapoja on monia mutta kyllä meidänkin koira jaksaa hyvin kävellä 1-2 km, eikä valita yhtään. Tuntuu tosiaan aika vähältä jos vaan pissalla käytäis ja vähäsen kävelemässä... Kuitenkin sisällä pitäis jaksaa olla suht rauhallisesti ja ulkona sitten saa purkaa energiansa. Ja tosiaan pennun vauhtia mennään lenkeillä, ei juosta ja mennä kiireellä... Onko jollakin teistä, ketkä olette käyttäneet koirianne tälläisillä "lenkeillä" kokemusta siitä että vanhempana olisi havaittu jotain vikaa lonkissa tms.????
- Mamma
Yritämpä nyt muistella vanhoja. Pentumme (syntynyt toukokuussa) sai pienenä juosta vapaana pihalla ja 1-2km kävelyreissuja hihnassa. Marja- ja sieni aikaan teimme 2-3 tunnin retkiä metsään, jonka ajan koira sai juosta/levätä vapaasti. Syksyllä kun opintoni alkoivat Tampereella kävimme 1-1,5 tunnin iltalenkillä neljänä päivänä viikossa. Seurana oli kämppikseni kaksi sakemannia ja tahti ja lenkit aluksi lyhyempiä. Kaikkien säädöksien vastaisesti pidimme koirat vapaina silloin kun ketään ei näkynyt.
Lopetetaan satuilu. Koirallani on B-lonkat ei ole ollut mitään vaivoja ennen kuin tänä keväänä todettiin kyynärpäässä nivelrikko. Lääkäri sanoi, että vanhuuden oireita ei rotukohtaista. Vastahan toi aikuistui!!!!!
Anna pennun juosta vaihtelevissa maastoissa omatahtisesti, niin lihakset, luut ja nivelet voivat hyvin.- Heidi
Kiitos vastauksestasi. Tätä juuri hainkin, että onko ollut sitten lonkissa tai muualla vikaa liian pitkien lenkkien vuoksi... Meillä myös lenkit kestää reilun tunnin vaikka matka ei olisikaan kovin pitkä mutta pennun tahtiin kun mennään ja annetaan haistella ja ihmetellä (kaikkea) niin kyllähän siinä aikaa menee... Ja tosiaan kun toi koira on sen verran energinen, niin on mahdoton ajatus että kävisi vaan ulkona tarpeillaan ja loppu ajan oltaisiin sisällä, koska juoksee sitten kissojen perässä liukkailla lattioilla tai yksin ollessaan syö seiniä.. (vaikka tätä tapahtuu lenkkien jälkeenkin) heh..
Iloista syksyn jatkoa kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1272832SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän561855Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava801795Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2971733Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --201624Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue291312Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.291299Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1111176Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411092RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041052