Arka ajokoira

ajokoiraa

minulla on 2 v ajokoira uros, koira on sisäkoirana, osaa kävellä hihnassa hyvin, tottelee, vahvaviettinen, toimii metällä, iloinen, hellyyden kipeä, mutta rauhallinen.

Ongelmana on arkuus miehiä kohtaan. Naisia ei pelkää läheskään niin paljon, mutta miehiä väistää ja pelkää voimakkaista ääniä esim. junassa jne.
Tutut ihmiset niin naiset kuin miehet tervehtii iloisesti ja tulee heti rapsutettavaksi.

Koira on ollut meillä 3kk ikäsestä asti sisäkoirana.

Kysymys kuuluu miten voin sosiaallistaa koiran? viemällä paikkoihin, jossa ihmisiä? onko mitään tehtävissä? vai onko tämä luonnevika?

Näyttelyissä olemme käyneet kahdesti
1. sisänäyttely, naistuomari: jännitti aluksi, mutta rauhoittui kehässä, ei pelännyt pahemmin, antoi tuomarin mitata, koskea jne.

2. ulkonäyttely, miestuomari paljon koiria: Aluksi aika rauhallinen, kehään mentäessä pelkäsi, mittausta pelkäsi, juoksi ihan ok, mutta käsittelyä pelkäsi paljon ja tuomaria. Väisti tuomaria, mutta ei lähtenyt vetämään pois, meni taakseni piiloon.

2

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäkö

      Itsellä on kokemusta arasta ajokoirasta. Olemme vain menneet rohkeasti kaupungille kävelemään ja vähän totuttelemaan ihmisiin. Heti ei kannata mennä paikkaan missä on ihmisiä oikeen yllin kyllin ettei tule liian negatiivista kokemusta. Eli ensin menette vähän pienempiin tapahtumiin ja pikku hiljaa koko ajan suurempiin.

      Jos teille tulee kylään miehiä niin parempi etteivät ollenkaan huomio koiraa. Meillä auttoi se kun vieraat eivät huomioineet koiraa, mutta heittivät aina nameja maahan. Kannataa antaa myös koiran ihan rauhassa nuuskia ja tutustua uuten ihmiseen. Lenkillä ollessannekin voitte pyytää miehiä joita koira ei tiedä heittämään namipaloja koiran nokan eteen. Pikku hiljaa koira huomaa että miehet ovat positiivinen asia, mutta täytyy myös muistaa että koulutus ei auta yhdessä yössä vaan vaati aikaa.

      Ja en usko että tämä on luonnevika korjattavissa oleva asia on kyllä :) Kannataa muistaa vain tehdä uusista asioista positiivisia. Huomioida ei tietenkään saa mitenkään jos koira pelkää koska silloin se vain yllyttää pelkoa. Muistaa vain olla rauhallinen itsekkin.

    • 5+15

      ^Juuri näin. Tähän ei ole muuta lisättävää kuin se, että jos mahdollista (ja koiralla on toisia "koirakavereita") Niin vie koirakaverin, miesten luokse (jossa on myös tuttuja), ja sille kaverille annetaan herkkua ja silitellään. Niin voi olla, että koirasi hoksaa että hei c'moon kaverikin nauttii olostaan eikä pelkää, miksei itse uskaltaisi mennä jos kerta namiakin saa.

      Vähän hankala selittää, mutta jos koiralla on tuommoisia kavereita, niin ehdottomasti kannattaa kannustaa sen avulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      249
      7581
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      142
      3991
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      118
      2237
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1687
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1530
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1402
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1224
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1022
    9. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      8
      973
    10. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      958
    Aihe