vaihdatteko

Siis ajoitatteko madotuksen aina niin, että vaihdatte heti madotuksen jälkeen puhtaan hiekan (ja tietty laatikon pesu)? Mä olen aina tehny niin, jotenkin tuntuu mukavalta ajatella että kun kisu on madotettu (vaikkein näkyviä oireita oliskaan) niin sitten kun on "puhdas kissa", on puhdas laatikko.
Sitten kysymys num.2.
Jos niitä matoja on, näkyykö ne sitten kuolleina kakassa? Siis kun madotus tepsii? Onko kokemusta?
1292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse olen pessyt laatikon ja vaihtanut hiekan muutama päivä madotuksen jälkeen -> madotuksen jälkeen menee pari päivää jolloin kuolleita matoja voi kakan mukana tulla ulos, jos on tullakseen.
Jos kissalla on runsaasti matoja, niin yleensä silloin niitä tulee jo ulosteen mukanakin ulos, muuten ne madotukseen kuolleet madot sulavat muun kakan joukkoon suolessa, eli kokonaisia matoja ei näy.
Madotuksen tepsimisen huomaa kissan mahan pullotuksen katoamisena, turkin kunnon parantumisena, ja kissan "pulskistumisena", eli ruoka menee oikeaan osoitteeseen kissalle eikä madoille. Lisäksi joskus kissalla ollut yskä katoaa -> suolinkaisten elinkiertoon kuuluu käynti kissan keuhkoissa, ja yskänärsytyksen aiheuttamalla madon toukat pääsevät jatkamaan keuhkoista lopulliseen määränpäähänsä, suoleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiekan kirjoitti:

Siis ajoitatteko madotuksen aina niin, että vaihdatte heti madotuksen jälkeen puhtaan hiekan (ja tietty laatikon pesu)? Mä olen aina tehny niin, jotenkin tuntuu mukavalta ajatella että kun kisu on madotettu (vaikkein näkyviä oireita oliskaan) niin sitten kun on "puhdas kissa", on puhdas laatikko.
Sitten kysymys num.2.
Jos niitä matoja on, näkyykö ne sitten kuolleina kakassa? Siis kun madotus tepsii? Onko kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu