Minulla on 5-vuotias poika, jonka kanssa olemme jo pari vuotta lukeneet pitempiä kirjoja, sellaisia, joiden lukemiseen menee viiko tai pitempään. Olemme lukeneet Muumeja (pyrstötähti ja taikurin hattu), Lindgreniä (Peppi Pitkätossu, Ronja Ryövärintytär yms.), Narniaa, Kolme iloista rosvoa ja vastaavia. Osan olemme lukeneet pariinkin kertaan, esim. Hobitin olemme nyt lukeneet kahdisti ja se on ehdottomasti pojan suosikki. Poika haluaisi lukea TSH:n, mutta en nyt ehkä ihan sitä ala vielä lukea :)
Itse olen kiinnostunut fantasiasta vasta lähempänä teini-ikää, joten en oikein hahmota, mikä olisi hyvä kirja tuon ikäiselle. Poika jaksaa kuunnella pitempiä ja vaikeampiakin kirjoja (Hobitti esim. on paikoittain melko raskas) ja on erittäin kiinnostunut kirjoista muutenkin. Lukuhetki on meille molemmille todella tärkeä.
Ottaisin vastaan ehdotuksia, mikä fantasiakirja tai -sarja voisi pojalle sopia. Olen itse miettinyt Belgarionin tarua (muistaakseni oli aika kepeä ja se löytyy omasta kirjahyllystä) tai Harry Potteria (vain ensimmäinen osa, eikös sekin muuttunut synkäksi nopeasti?). Kultainen kompassi tulee myös mieleen, mutta onko jotain muita? Käymme kirjastossa kerran viikossa, joten ei ole ongelma tilata tai lainata sieltä kirjaa.
Mitä fantasiaa pienelle?
lukeva äiti
2
92
Vastaukset
Maameren tarinat ehkä mieluummin?
Mun mielestä Pullmanin ovat aika rankkoja, vaikka eihän sitä ikinä tiedä, miten lapset nuo näkevät.
Mutta entäs Liisa ihmemaassa?
Sadut ovat fantasiaa kaikki.- Zodiac5
Risingshadow'n sivuilta löytyy mainio listaus myös lasten fantasiakirjoista. Sieltä löytyy listaukset suosituimmista kirjoista, kuin myös uusimmista julkaisuista.
Kannattaa käydä tutustumassa osoitteessa:
http://www.risingshadow.fi/library?action=genres&type=chi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733414Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91901Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241279- 1331127
- 1001033
- 60964
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil68961Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6925- 84899
- 34830