elikkäs haluun ostaa mahdollisimman hyvän pelitietokoneen.
-max 500 e ja voin yrittää myös kokoamista :)
HALUAN OSTAA PELITIETOKONEEN
12
272
Vastaukset
- ostapois123321
- Surkean huono diili
On muuten TODELLA säälittävä diili. Kotelo 40e, psu 50e, näyttis 100e prossu 120e, kiintolevy 60e, emolevy 100e, H60 70e ja RAM 70e ----> Yht. 610e itse kasattuna UUSILLA osilla.
Hyvää et saa 500€. Eli semmoinen ok budjetti olisi 1000€. Tässä tapauksessa jos max budjettisi pysyy 500€ niin käytä muroplazaa: http://murobbs.plaza.fi/pc-konepaketit/962058-500-pelikone.html
Mitäs pelejä ajattelit hankkia?- Grönn Buxer
Jos haluaa hyvän pelitietokoneen, niin kannattaa investoida siihen ensimmäiseen ja hyvää pelikoneeseen enemmän, kuin tuo 500€, jolla ei saa vielä laadukasta pelikonetta.
Eikä missään tapauksessa tehdä niin, että investoi max 500 euroa, johonkin markettikoneeseen ja saa todeta hyvinkin pian, että eihän siinä pyöri pelit ollenkaan ja siinä meni se 500€ ihan hukkaan.
Ennemminkin investoi vähän enemmän euroja ja saa paremman pelikoneen, eikä tarvi jälkeenpäin toista konetta alkaa hankkimaan sen marketti koneen tilalle.
Tehokkaseen prosessoriin, laadukkaaseen emolevyyn, näytön ohjaimeen, äänikorttiin, muisteihin menee jo budjetti yli 500€.
Jos pelikonetta lähtee rakentamaan, niin kyllä siihen kannattaa nuo Haswellin prosessorit hankkia, SSD kiintolevy, keskusmuistia ainaki 16GB ja kiintolevyksi joku 7200 rpm pyörivä muutaman TB kiintolevy.
Itse osat valisemallahan saa sen parhaan koneen, kun osat saa valita itse, eikä mitään marketti pc:tä, joka on koottu enimmäkseen halvimmista mahdollisista osista.
Tietekin nekin toimii, mutta sitten on tyydyttävä niihin osiin, mitä koneessa on.
Toki niihinkin saa lisää muistia ja tehoja, mutta se riipuu koneesta, mitä siihen on mahdollista laittaa lisää. - Näinpä.
Omani pelaa juuri mainiosti, maksaa osilta noin 650 euroa:
FX-6200 Hecaore (3.8Ghz)
HD7850 DC 2GB vRAM
650W virtalähde
8GB RAM
perus DVD asema (20e)
1tb kovo Kasailin itselleni joku aika sit tälläisen koneen, ja ihan hyvin on muutaman pelin otannalla pyörinyt:
Asrock 990FX Extreme3
AMD FX-6350 6-core 3,9 GHz
8 Gt DDR3 Kingston HyperX
120 Gt Kingston SSD
Club3D HD7850 RoyalKing
Samsungin DVD-RW
Zalman GT 600W Bronze Edition virtalähde
Vanhasta kokoonpanosta 3 kpl perinteisiä kiintolevyjä
Uusille osille tuli hintaa 620€- trfhfgh
500€ et todellakaan saa rahallesi vastinetta. nopeesti sanottuna 900-1300€ saat. :)
- Miettikään
Se on vähän silleen et mistä tiedät et ku on jonku toisen kasaama kone nii minkälainen sen on
- kaveri kerto
Jos on vitusti ledejä, saatanan ruma ikkunakotelo ja tuulettimia joka reiässä niin sellainen kone on nopea.
- paskaa paskaa
Ikkunat on mun mielestä ok. Kyljessä olevat reijät on kamalan näköisiä.
Tämän takia esimerkiksi Fractal R4 onmun mielestä todella ruma kotelo.
Lisäksi todella pieni. Eikä se edes ole hiljainen.
Eikä tuo uusi R5 ole yhtään sen parempi.
itse pidän ei ovellisista koteloista.
Pojot siitä et uuden fractal R5:n kanssa voi asentaa cpu jäähyn emolevyn ollessa paikallaan. R 4 kanssa se ei onnistunut.
Vain kaksi 5.25 paikkaa! http://otavafiles.fi/plaza/s/f/editor/images/X-2014112100070381224.jpg
Ei vittu mitä paskaa ne taas myy. Kyllä kotelossa pitää olla minimi kolme 5.25 paikkaa. Mielummin 4 tai 5! 1 Tuuletin säädin pitää mahtua. Yksi ROG paneeli (vie kaksipaikkaa) pitää mahtua ja vähintään yksi tai mielummin kaks DVD / BlueRay asemaa.
Ainut asia mistä tykkään Fractalissa on tuo kiintolevy kehikojen siirtämis mahdollisuus. - Tommppp
Moi mulla olisi hp imatrix pelitietokone jossa on 1.5tera kovo, prosessori intel i5 3ghz
Ram 8gb
Näytön ohjain geforce 210
Hyvin pyörii black opsit protype 2 syndicate eli hyvä kone
Tomppa_
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869