Eestin linnut

Seurataanko nyt EEnet:in lähettämiä kuvakameroita.On monta pesää eri linnuille,itsekukin kiinnostunut voi käydä sivuilla oman mielenkiintonsa mukaan.

Mainitsin täällä sivuilla olevasta sääksipariskunnasta,ovat vuorotellen pesällä,toisella molemmissa jaloissa rengas,myös satelliitti selässä.

Mielenkiintoista,tunnistaako kukaan näitten perusteella lintuja.
33600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat
  • Kiitos huomautuksesta,kaikki kun ei osaa kaikkea....

    Äänestä

  • seuraaja-tar kirjoitti:

    Kiitos huomautuksesta,kaikki kun ei osaa kaikkea....

    Vedät ylhäältä linkin osoitteen siniseksi, painat yhtäaikaa ctrl ja c, silloin on tallessa.
    Kun haluat laittaa esille, painat ctrl ja v.
    Helppoa kuin heinänteko.

    Äänestä

  • linnutlinnut kirjoitti:

    Vedät ylhäältä linkin osoitteen siniseksi, painat yhtäaikaa ctrl ja c, silloin on tallessa.
    Kun haluat laittaa esille, painat ctrl ja v.
    Helppoa kuin heinänteko.

    Kiitos,täytyypä opetella. Heinänteon osaan,lapsena "joutui" myös sen taidon opettelemaan..; )))

    Äänestä

Onko tuolla mustahaikaralla vain yksi jalka?

Upeita, live-kameraa, ei kuin Hailuodosta, pätkittäistä.

Äänestä
  • Kyllä se on kaksijalkainen.

    Äänestä

  • Siellä vain lintu istuksii, kaipa odottelee puolisoa jo vähitellen saapuvaksi.

    Äänestä

Kalakotkat on heränny,kiva seurata niitä,samalla kuulee muitten lintujen laulua niin että metsät raikaa.

Äänestä

Kalakotkaksen pesään on tänään ilmaantunut uusi isohko pesäkuoppa. Aloittivatko ne nyt vasta uudelleen, sen kameran putoamisen jälkeen? Meni nimittäin sileäksi silloin koko pesä.
Toinen toi kalan syötäväksi toiselle nyt illansuussa.
Huomasiko kukaan? Se tuoja hatisteli toista, ennen pyrähtämistään lentoon.

Äänestä

Täällä olisi myös Viron linnuille oma pesäpaikkansa. :))
Kuulumisille.
Siellä ollaan paljon edellä meidän lintuja.

Äänestä
  • Hailuotoon on saapulun kalasääksi ja merikotkalla on jo poikanen.

    Äänestä

  • silviisiin... kirjoitti:

    Hailuotoon on saapulun kalasääksi ja merikotkalla on jo poikanen.

    En saanut Viron linkkiä auki. Pitää yrittää uudelleen.

    Äänestä

Aamulla kun katselin Eestin lintuja ja juuri mustahaikaraa puuhissaan,niin vilahtipa metsässä villisikakin ; ))

Haikaroilla jo 3 munaa,pöllönpoikaset syntyneet,4 kpl.Merikotkalla 1 poikanen,toista kypsyttelee,muitakin pesiä pöyhitään ja tutkitaan.

Äänestä
  • "pilkit ylös"

    Ymmärrän, se on aina tuskallista kun toteaa että toisen aloitus on suositunpi kun toisen.
    H.

    Äänestä

  • Melko uhkarohkea teko lähteä pilkille enää tänään. Kävimme viikko sitten viimeksi ja silloinkin oli rantaporeissa jo niin paljon vettä että hyvä kuin kenkien varret riittivät ettei sukat kastuneet. Jää olisi silloin vielä pilkkijän kestänyt hyvin.

    Ei kannata kalojen takia itseään hukuttaa vaikka kuinka isot kalat olisivatkin pilkkiin tarttuneet tai olleet tarttumatta.

    Äänestä

  • Johan olikin taas huippuasiantuntevat Maikkarin uutiset. Oulun Hailuodosta pelastettiin..............

    Äänestä

Ja näin eilen illalla omin silmin H-hetken kun kalakotka pyöräytti just munan! Vähän yli klo 19,siinä riitti ihmettelemistä ja ukkokin tuli paikalle,nyt sitä vaan istutaan ja haudotaan,kauanko ne hautonee?

Pöllöllä enää 3 poikasta,lähtee saalistusretkilleen illalla myöhään ja eilen illalla oli karhukin ruokailemassa siinä metsäkuvassa.

Oikein metsien elämää livenä ja meinas unohtua,kakikin kukkui ; ))

Äänestä

Tiedä onko tuo Hyljekameran kuva ihan liveä, mutta tänään näyttäis näkyvän kymmenkunta hyljettä, ja moni oli vissiin käynyt kalassa kun lokkeja pyöri niitten yläpuolella kovasti.

Äänestä

Söpö tuo merikotkan poikanen.

Äänestä

Kyllä seurataan.

Todella hyvä linkki.

Äänestä

Kello 03.18 - - - - > ja metsäkamerassa ihme näytelmä kun jotain 10 villisikaa tonkii ja ravaa edestakaisin...

Äänestä

tiiättekö onko muihin eläimiin tommosta kameraa?

Äänestä

Mihinkäs muna on kadonnut?

Äänestä

no se oli vielä aamulla siinä mutta joku muu isompi lintu tainu viiä sen niinku ne aikasemmatki.

Äänestä

15 päivä vähän ihmetytti kun pesällä ei näkynyt kuin 1 muna paljaan taivaan alla parin kolmen vilkaisun aikana, noin 10-15 minuuttia suunnilleen meni siinä aikaa.

Pesärosvohan tuossa ensin mieleen tuli, joku varislintu esim. mutta tiedä sitten ?

Äänestä

Jos mustahaikaran kaikista viidestä munasta syntyy uusi tulokas, niin mahtaa tulla pesällä vähän ahdasta kun kasvavat isoiksi.
Viime vuonna näkyi 3 poikasta joista 1 katosi kesken kasvun johonkin.

Äänestä

Miten mahtaa riittää ruokaa kaikille poikasille ja mitä ne haikarat pääasiassa syö? Sammakoitako,ei kai niitäkään niin hirveesti ole,vai kalastaako ne?Ja kun aina vaan haudotaan,vaihtaako ne vuoroja,eihän niistä erota kumpi on kumpi.

Eilen seurasin mökkini rannalla sorsaparin kevätpuuhia,siinä kuroteltiin kauloja vuoronperään ja sitten tehtiin temput,vedessä.Rouva käyskenteli rantaan,uros perässä ja yks kaks lentää loihotti iso sorsa ja rouvan kimppuun.Rouva säntäs veteen,tää kosija perässä ja kolmanneks vielä "oma"ukko,siinä kaikki oli päällekkäin,päällimmäinen piti nokallaan alimmaista kaulasta ja rouva oli upoksissa ja ajattelin että nyt se hukku! Kaksin naintia selvästi,nyt se ei kyllä tiedä kumpi on isä ja liekö tuolla väliäkään.
Lopuksi alkoi hillitön sulkien putsaus,alta ja päältä,joka välistä,edestä ja takaa.
Ajattelin että noinhan se on meillä ihmisilläkin,joillakin kosijoita riittää...

Äänestä
  • Hyönteiset,sammakot ja pikkunisäkkäät on mustahaikaran ravintoa kertoo Luontoportti.

    http://www.luontoportti.com/suomi/fi/linnut/mustahaikara

    Niin harvinainen tuntuu tää "tervattu kattohaikara" tällä puolen lahtea olevan ettei varmaan moni bongarikaan sitä ole tavannut.

    Äänestä

2 Mustahaikaran poikasta kerinnyt jo kuoriutua, sekä 2 pöllönpoikasta aloittanut ulkoilma harjoitukset.

Äänestä

Merikotkan poikanen vähän kumman näköinen kun on melkein musta.
Mutta terhakalta vaikuttaa kun näykkii välillä emoa pyrstöstä ja tekee jo lentoonlähtö harjoituksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seuraaja-tar kirjoitti:

Seurataanko nyt EEnet:in lähettämiä kuvakameroita.On monta pesää eri linnuille,itsekukin kiinnostunut voi käydä sivuilla oman mielenkiintonsa mukaan.

Mainitsin täällä sivuilla olevasta sääksipariskunnasta,ovat vuorotellen pesällä,toisella molemmissa jaloissa rengas,myös satelliitti selässä.

Mielenkiintoista,tunnistaako kukaan näitten perusteella lintuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu